Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimehe Andres Anvelti kinnitusel tuleks Eestil minna üle õiglasemale trahvisüsteemile, kus trahvi suurus sõltub väärteo toime pannud inimese sissetulekust.

„Õiglase trahvi kontseptsioon on kirjas koalitsioonilepingus ja justiitsministeerium on lubanud jätkata teema põhjaliku analüüsimisega. Sotsiaaldemokraadid ootavad, et me saame peagi riigikogus arutada nn. õiglasi trahve,“ ütles Anvelt karistusseadustiku muudatuste esimesel lugemisel.

Anvelti sõnul on suur vahe, kas 300 eurone trahv tuleb ära maksta madalapalgalisel üksikemal, kümmet keskmist palka teenival firmajuhil või siis dividendimiljonäril. „Viimased ei pane sellist summat ehk tähelegi, tühja rahakotiga inimesele võib aga trahvi tasumine osutuda ületamatuks raskuseks.  Ka ei saa täna rääkida karistuse õiglusest, sest trahvi mõju eri sissetulekutega inimestele on väga erinev,“ rääkis Anvelt. „Õiglase trahvisüsteemi rakendumise korral paraneks oluliselt inimeste õiguskuulekus. Õiglased trahvid teeksid meie tänavad turvalisemaks ja karistused reaalsemaks, ka aitaksid nad taastada inimeste õiglustunnet suhtumises karistamisse,“ sõnas Anvelt.
Ühel või teisel moel on sissetulekust sõltuvad trahvid seatud sisse paljudes Euroopa riikides. „Näiteks Taanis mõistetakse alkoholijoobes autojuhile trahv, kus tema promill korrutatakse ta ühe kuu sissetulekuga. Üks promill võib võrduda inimese terve kuu palgaga. Purjuspäi rooli istumisele peab järgnema mõjuv karistus,“ märkis Anvelt.

Täiendav info:
Andres Anvelt
5247747

Tagasiside