Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade

27. veebruar  

 

Sotsiaaldemokraatide hinnangul on pärast president Toomas Hendrik Ilvese tänast otsust üheselt selge, et kõrgharidusreformi kavaga saab edasi minna vaid kõigi osapoolte ja erakondade vahel konsensust otsides.  

„Põhjendused, miks president jättis kõrgharidusreformi välja kuulutamata, on tabanud reformi südamikku, neid pole võimalik kõrvaldada mõne koma või paragrahvinumbri muutmisega eelnõus,“ ütles kultuurikomisjoni liige Jaak Allik. „Ülikoolide autonoomia ja otsustusvabaduse suurendamise loosungi varjus muudab seadus kõrgkoolid tegelikult täitevvõimu haldusalas olevaiks riigiasutusteks, nagu president õiglaselt märgib.“

Riigipea poolt tagasi lükatud eelnõu jätab Alliku sõnul kõrgkoolide rahastamise puhtalt valitsuse meelevalda, mistõttu seisneks kogu „autonoomia“ vaid valitsuse käest saadud raha jagamises õppekavade vahel. Ta meenutas, et valitsusliit lükkas tagasi Eesti Üliõpilaskondade Liidu ettepaneku säilitada vähemalt õppekoha baasmaksumuse mõiste kõrgkoolidele antava tegevustoetuse arvutamise ühe alusena.

Sotsiaaldemokraadid toetavad kõrgharidusreformi kava taasarutamist riigikogus koos õppetoetuste ja õppelaenude seaduse muutmise seaduse eelnõuga, mis pole veel parlamenti jõudnud. Sotsiaalministeerium otsustas hiljuti mitte kooskõlastada haridusministeeriumi pakutud vastavat eelnõu, leides, et õppetoetused tuleb arvestada sarnaselt muude toetustega perekonna kogutulu hulka.  

„Kõik see näitab, kõrgharidusreformi tuleb arutada komplekselt ja konsensust otsides. Reform, mis püüab jõuga ja kiirustades ära vormistada IRLi populistliku valimisloosungi tasuta kõrgharidusest, on tänaseks selgelt ummikusse jooksnud. Kõrgkoolide „autonoomia suurendamise“ asemel toob ta kaasa hoopis selle kadumise ning „tasuta“ hariduse asemel tasulise õppe osakaalu kasvu,“ märkis Allik.

 

Täiendav info:

Jaak Allik

5030664

 

Tagasiside