Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
18. oktoober

 

45 Sotsiaaldemokraatliku Erakonda, Keskerakonda ja Demokraatide ühendusse kuuluvat riigikogu liiget algatasid täna avalduse majandusminister Juhan Partsi umbusaldamiseks.

Partsi tagandamist taotlevad saadikud panevad ministrile süüks riigile kahjuliku uue elektrijaama tehingu läbisurumist ja täielikku tegevusetust elektri hinnatõusu leevendamisel, mistõttu ta on kaotanud usalduse.

„Majandusministri haldusalas on arvukalt skandaale ja probleeme. Meie keskendume neist kahele, mis üks lühemas, teine pikemas perspektiivis mõjutavad elektrienergia kättesaadavust ja hinda Eesti inimestele. Meid ei rahulda ministri tegevusetus turu avanemisest tuleneva elektrihinnatõusu mõju leevendamisel tundlikele tarbijarühmadele, samuti ei tekita meis vähimatki usaldust viis, kuidas minister Eesti Energia juhatust ja nõukogu survestades viis läbi seaduslikult pehmelt öeldes küsitava hiigelinvesteeringu Narva uue põlevkiviploki ehitamiseks,“ ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Sven Mikser 45 allkirjaga umbusaldusavaldust riigikogu menetlusse andes.

„Kodutarbija elektri hinnast on 2/3 mõjutatud poliitilistest otsustest. Minister Partsi tegevusetus elektrituru avanemisega kaasneva hinnatõusu leevendamiseks koormab kodusid ning mõjub pärssivalt tervele Eesti majanduskeskkonnale,“ rõhutas Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson.

Demokraatide ühenduse esimees Rainer Vakra kinnitusel on ministri usalduskrediit lõplikult otsas. „Poliitilise vastutuse võtmiseks on põhjuseid palju – alates lubamatust ja kodukulusid kasvatavast elektri hinnatõusust kuni rahvusliku lennukompanii Estonian Airi finantskriisini, mis nõuab maksumaksjalt esialgu hinnanguliselt 60 miljonit lisaeurot,” ütles Vakra.

Opositsioonisaadikud osutavad tõsiasjale, et Partsi jõulise sekkumise tulemusena sõlmis Eesti Energia Alstomiga 650 miljoni euro suuruse lepingu uue põlevkivielektrijaama ploki rajamiseks, millele eelnes nii riigihangete seaduse kui karistusseadustiku teadlik rikkumine. „Otsuse tulemusena ehitatakse elektrijaam, kus toodetava elektri omahind ei ole Euroopa Liidu CO2 poliitika tõttu vabaturul konkurentsivõimeline. Majanduslikult kahjulikke otsuseid põhjendatakse energiaalase julgeolekuga, ignoreerides samas odavamaid ja majanduslikult jätkusuutlikumaid alternatiive,“ seisab avalduses.

Täiendav info:

Sven Mikser, 6316606

Kadri Simson, 5294107

Rainer Vakra, 58002828

 

 

 

Tagasiside