Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
21. november

 

40 riigikogu liiget algatas täna riigikogus avalduse kultuuriminister Rein Langi umbusaldamiseks.

Langi ametist vabastamist taotlevad Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Keskerakonna saadikud ning Rainer Vakra ja Inara Luigas panevad kultuuriministrile süüks süstemaatilist ja korduvat avalikkusele valetamist. Samuti juhtis Lang isiklikult kultuurilehe Sirbi „ülevõtmist“ ehk ajalehe toimetuse liikmete ebademokraatlikku väljavahetamise protsessi.
Kuna Lang keeldus juhtunu eest vastutust võtmast ega astunud ise tagasi, olid opositsioonisaadikud sunnitud valima umbusaldushääletuse.

„Erinevates meediakanalites avaldatud materjalide põhjal on saanud selgeks, et kultuuriminister Rein Lang on varjanud oma puutumust kultuurilehe Sirp toimetuses asetleidnud sündmustega,“ seisab umbusaldamise avalduse eelnõus. „On piisavalt tõendeid, et kultuuriminister on teadlikult esitanud avalikkusele nii pooltõdesid kui täisvalesid, püüdes nii eitada, varjata või moonutada oma tegeliku sekkumise ulatust ja selle otsustavat kaalu radikaalseteks ümberkorraldusteks kultuurilehe Sirp toimetuses.”

Eelnõu riigikogu menetlusse andnud Mart Meri kinnitusel lepiti Langi kabinetis kokku Sirbi toimetajate koondamise ulatus ja selleks vajalike rahaliste vahendite eraldamine mitu päeva enne, kui sõlmiti töösuhe Sirbi peatoimetaja kohusetäitjaks pürgiva isikuga. Samas näeb 6. novembrist pärit sihtasutuse Kultuurilehe nõukogu otsus ette Sirbi peatoimetaja avaliku konkursi korraldamist järgmisel aastal.

„Minister Langi puutumus sündmustega ajalehe Sirp toimetuses ületab selgelt tema kui poliitilist ametikohta täitva isiku volitusi. Ministri tegevus selles juhtumis on vastuolus demokraatliku õigusriigi põhimõtetega. Allakirjutanute silmis on kultuuriminister Rein Lang usalduse kaotanud,“ põhjendavad saadikud.

Täiendav info:
Mart Meri
5127314

 

 

Tagasiside