Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Krista Aru annab Vabaerakonna saadikute nimel täna kultuuriminister Indrek Saarele üle arupärimise koori-, orkestri- ja tantsujuhtide töö tasustamise ning sellest johtuvalt kogu valdkonna jätkusuutlikkuse kohta. Aru hinnangul väheneb ebapiisava rahastamise järel koori-, orkestri- ja tantsujuhtide kogukond ning hääbub ka järelkasv.

„Meid ajendas arupärimist kirjutama koori –ja orkestrijuhtide pöördumine, milles on kahe peamise probleemina välja toodud nende töö ebapiisav ja -selge tasustamine ning sellest tulenevalt ka kogu senise töö jätkusuutlikkus,“ ütles vabaerakonna saadik Krista Aru. Ta lisas, et kõik see seab kahtluse alla  ka meie laulu- ja tantsupidude jätkumise senisel kõrgel tasemel ühislaulmise, mitmekesise repertuaari ning kõikide kooriliikide esindatusega. Ka väheneb ebapiisava rahastamise järel koori- ja orkestrijuhtide kogukond ning järelkasv.

Neid probleeme on avalikkuses tõstatatud mitmel korral. „Koori-, orkestri- ja tantsujuhtide esindusühingud on küsimuse tõsidusest ja olulisusest, aga ka konkreetset lahendust pakkuvatest võimalikest variantidest teavitanud ministreid korduvalt, kuid seni tulemusteta,“ lisas Aru.     

Saadikud küsivad arupärimises kultuuriminister Saarelt, milline on tema hinnangul probleemide sotsiaalne kaalukus ning kas ja kuivõrd on tegemist vaid ühe ministeeriumi vastutusvaldkonnaga või oleks ülim aeg kaasata lahenduse väljatöötamisse lisaks kultuuri- ja haridusalale ka sotsiaal- ja riigihalduse valdkond. Saadikuid huvitab, kas ja millal on minister sõnastanud vajaduse, et koori- ja orkestrijuhtide koolitamine väljenduks ministeeriumi poolt koolidele esitatud koolitustellimustes ja sõlmitud rahastamise lepingutes. Veel huvitab saadikuid, kas minister peab vajalikuks sätestada tasustamisele mingid üldised kriteeriumid või põhimõtted, et töötasu kujuneks vääriliseks töö tegelikule riiklikule tähendusele ja väärtusele ning milline võiks ministri hinnangul olla koori- või orkestrijuhi töö vääriline palk.

„See on väga oluline lahendamist vajav küsimus, sest Eesti laulu- ja tantsupeo traditsioon kuulub 2003. aastast UNESCO inimkonna suulise ja vaimse pärandi meistriteoste nimekirja ning meie ülesanne on seda hoida,“ lõpetas Aru. 

Pöördumise pealkirjaga “Koorikultuuri ja laulupidude püsimajäämine on ohus“  on Eesti Koorijuhtide Liit, Eesti Kooriühing, Eesti laulu- ja Tantsupeo SA ning Eesti Muusikaõpetajate Liit esitanud Riigikogu kultuurikomisjonile, kultuuriministeeriumile, haridus- ja teadusministeeriumile ning rahandusministeeriumi riigihaldusministrile.  Pöördumise seisukohti toetavad ka tantsujuhid.

Tagasiside