Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimees Helir-Valdor Seeder andis tänasel istungil peaminister Kaja Kallasele üle arupärimise Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerimisest. Arupärimisele andsid oma allkirja ka Isamaa fraktsiooni liikmed Raivo Tamm, Tarmo Kruusimäe, Andres Metsoja, Mihhail Lotman, Üllar Saaremäe ja Priit Sibul.

Arupärimises juhitakse tähelepanu, et pärast Kaja Kallase valitsuse võimuletulekut on välisminister Eva-Maria Liimets korduvalt esinenud initsiatiiviga alustada Putini režiimiga läbirääkimisi piirilepingu ratifitseerimiseks. Venemaa poliitika Eestiga piirilepingu küsimuses on aga olnud järjepidevalt Tartu rahulepingut ja Eesti Vabariigi õiguslikku järjepidevust eitav. “Eesti on alates iseseisvuse taastamisest suutnud ilma kehtiva piirilepinguta oma riiki arendada. Oleme sel ajal saanud nii Euroopa Liidu kui ka NATO täieõiguslikeks liikmeteks,” osundatakse arupärimises.

Arupärimise üle andnud Helir-Valdor Seederi sõnul jääb arusaamatuks, miks peaks Eesti asuma piirilepingut Venemaaga ratifitseerima praeguses olukorras, kus Venemaa ja Euroopa Liidu suhted on pingestunud ning Venemaale kehtestatakse uusi sanktsioone. “Venemaa seisukoht, et Eesti peab loobuma viidetest Tartu rahulepingule on kohatu ja selge ohumärk, et Venemaa ei käitu heatahtlikult ja võrdväärse partnerina, vaid soovib Eesti sundida järeleandmisetele õigusliku järjepidevuse küsimuses. Kodakondsuse- ja keeleküsimustes Eesti siseasjadesse sekkumine Venemaa poolt on samuti lubamatu,” leitakse arupärimises.

Samuti soovitakse teada, kas välisminister Eva-Maria Liimetsa avaldused, et Eesti peaks piirilepingu ratifitseerimisega edasi liikuma on tema enda isiklik initsiatiiv või on see peaministri juhitud valitsuse ametlik poliitika. Viimasel juhul soovivad arupärimise esitajad sisulisi põhjendusi piirilepingu ratifitseerimisega edasiliikumise osas ja peaministri hinnangut ministri tegevusele.

Ühtlasi oodatakse peaminister Kaja Kallaselt selgitust, milline on Reformierakonna ametlik seisukoht, kas piirilepingu ratifitseerimisel tuleb viidata Eesti Vabariigi õiguslikule järjepidevusele ja Tartu rahulepingu kehtivusele või mitte.

Arupärimine on kättesaadav siin: https://www.riigikogu.ee/tegevus/dokumendiregister/dokument/fd6d0e23-dd07-48af-b5c8-486e248573ab

Lisainfo:

Helir-Valdor Seeder
Tel. 504 2704

Tagasiside