Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pressiteade
10.10.2011
IRL

Vanemapension sai koalitsiooni heakskiidu

Täna arutas koalitsiooni eestseisus vanemapensioni eelnõud ning andis sellele lõpliku heakskiidu.

IRLi fraktsiooni liikme Margus Tsahkna sõnul hakkavad vanemapensionit saama nii praegused kui ka tulevased lapsevanemad. „IRL soovib lõpetada olukorra, kus laste kasvatamine võib avaldada negatiivsed mõju pensioni suurusele. On paratamatu, et üks lapsevanem jääb peale lapse sündimist mingiks ajaks tööst kõrvale ning see võib vähendada tema tulevase pensioni suurust,“ ütles Tsahkna.

„Eesti demograafilise olukorra tõttu vajame lahendusi, mis väärtustaksid laste saamist ja kasvatamist. Vanemapensioni näol on ka Euroopas kontekstis tegu täiesti uudse pensioniaastate või kogumispensioni lisaga,“ selgitas Tsahkna.

Eelnõu kohaselt arvatakse väikelapse eest hoolitsemise aeg kuni lapse 3-aastaseks saamiseni lapsevanema pensionistaaži hulka. Riik maksab selle perioodi eest lapsevanema II pensionisambasse 4 protsenti lisa keskmiselt sotsiaalmaksuga maksustatavalt töötasult. Selline arvestus hakkab kehtima 2013. aastal ja hiljem sündinud lapse vanema puhul.

Vahemikus 1991 kuni 2012 sündinud lapse vanemad ning ka 2013 ja hiljem sündinud lapse vanemad, kes pole liitunud kohustusliku kogumispensioniga hakkavad juurde saama kolme aastahinde vääringus pensionit ehk 13,029 eurot kuus. Seega saab lapsevanem kahe lapse korral aasta lõikes täiendavalt ühe kuu pensioni, ehk 13. pensioni.

Enne 1991. aastat sündinud lapse vanemad saavad juurde ühe aastahinde vääringus pensioni ehk 4,3 eurot kuus.

Tagasiside