Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigi äriühingute juhtimisreform on saanud teoks. Täna IRLi eestvedamisel otsustatud nimetamiskomisjoni mudelile üleminek tõmbab muuseas joone peale senisele põhiseadusvastasele praktikale. Oma kuulsusetu lõpu saab Riigikogu liikmete nimetamine riigi äriühingute nõukogudesse, mis rikkus selgelt võimude lahususe põhimõtet. Kuulusid sinna läbi aastate küll vaid Reformierakonna omad, sest see oli neil lisatasu teatud valitud fraktsiooniliikmetele ja osa nomenklatuuri ringkäendusest. See näotu skeem on nüüdseks saanud lõplikult kriipsu peale.

Riigi äriühingutel on vara 6 miljardi väärtuses ja neis töötab ligi 15 tuhat inimest. Eesti majanduse jaoks pole kaugeltki ükskõik, kuidas neid juhitakse. Nimetamiskomisjon toob riigi äriühingute juhtimisse oluliselt enam erasektori kompetentsi. Liikmeid riigi äriühingute nõukogudesse leitakse edaspidi lähtudes professionaalsetest oskustest ja kogemustest ning need nimetab ühtne nimetamiskomisjon. Maksumaksja huvides on, et riigi äriühingute nõukogud oleksid asjatundlikud ja nõudlikud.

Kui ootame neilt ettevõtetelt häid tulemusi, tuleb neid juhtida võimalikult lähedaselt erasektori parimale praktikale. Nimetamiskomitee mudelit, mida kasutavad ka suuremad börsiettevõtted, on erasektor riigile soovitanud aastaid. Tänu rahandusminister Sesteri järjekindlusele saab see nüüd lõpuks teoks.

Komisjoni liikmete enamuse moodustavad suure juhtimiskogemuse, hea maine ja rahvusvahelise taustaga ettevõtete juhid. Komisjoni juhib Erkki Raasuke, sinna kuulub Tööandjate Keskliidu ettepanekul Gunnar Okk, samuti Sven Pertens ja David O’ Brock. Avalikku sektorit esindavad komisjonis rahandusministeeriumi ja veel kahe ministeerium (riigi osaluspoliitika eest vastutava ja äriühingu osalust valitseva ministeeriumi) kantslerid.

Kontakt:

Priit Värk

[email protected]

Tagasiside