Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

„Eesti peab kehtestama riigihangete läbiva põhimõttena pakkumuste selge avalikustamise,“ ütles riigikogu liige Ken-Marti Vaher. „Läbipaistvus ja õigusriigi tugevus on olulised argumendid nii välisinvesteeringute ligimeelitamisel kui ka oma ettevõtete innustamisel. Kui Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega võrreldes on meie riigihangete näitajad suhteliselt head, siis maailma tippu kuuluvatest Rootsist ja Soomest jääme läbipaistvuselt veel tublisti maha.“

Isamaa ja Res Publica Liidu riigikogu fraktsioon esitas täna riigihangete seaduse eelnõusse muudatusettepanekud, millega soovib muuta hanked läbipaistavamaks. Seitsme muudatusettepaneku läbivaks eesmärgiks on avalikustamise põhimõte alates pakkumuste avamisest, et võimaldada kõigil osapooltel olla kursis parima pakkumuse väljavalimisprotsessiga.

Vaheri sõnul suureneb ettepanekute heaks kiitmise korral riigihangete läbipaistvus, paraneb järelevalve ning hanketulemuste kvaliteet. „Eesti korruptsiooniuuring näitab, et riigihangetel petmist ja maksumaksjate vara enda kätesse mängimist peetakse üldiselt levinuks. Näiteks pea pooled ettevõtjatest arvavad, et pettused riigihangete tegemisel on levinud nii riigi kui omavalitsuste tasandil,“ ütles Vaher. „Teiste pakkujate ehk konkurentide terav silm on vahedaim järelevalve, et tagada riigi raha parim kasutus ja ostetava toote või teenuse kvaliteet.“

Vaheri sõnul kindlustab avalikustamine kõigi osalejate võrdse kohtlemise ning kõik pakkujad saavad võimaluse oma pakkumust teistega võrrelda ning veenduda võitjate eelistes. „Näiteks ka Rootsis tekitas avalikustamise põhimõte alguses vastuseisu ja kartusi ärisaladuse riivest kuid täna ei kujutata teisiti riigihankeid enam ette,“ ütles Vaher.

Lisaks pakkumuste avalikustamisele ja läbipaistvuse suurendamisele tegi IRL-i fraktsioon ettepaneku lisada seadusesse sätted, mille kohaselt hankija peab põhjendama alla rahvusvahelise piirmäära jäävate hangete osadeks jagamata jätmist ning reguleerima makseid alltöövõtjatele.

Riigihangete suurema avalikustamise põhimõtet toetavad ka Tööandjate Keskliit ning Kaubandus-Tööstuskoda.

Kontakt:
Priit Värk
[email protected]

 

Tagasiside