Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna andis Riigikogu liige Üllar Saaremäe Keskerakonna, EKRE ja Isamaa fraktsioonide nimel üle otsuse eelnõu „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele eesti keele elujõu, arengu ja õppe tugevdamiseks.“ Saaremäe sõnul käsitleb see eelnõu eesti keelt tervikuna.

Saaremäe sõnul näeb see eelnõu ette laiapõhjalist eesti keele arengukava koostamist, mida on oodanud nii valdkonna eksperdid kui ka Isamaa fraktsiooni saadikud. „See eelnõu käsitleb eesti keelt tervikuna alustades eesti keele rollist avalikus ruumis ja igapäevaelus ning lõpetades digivaldkonnaga. Vajame, et eesti keele arengukava hõlmaks kõiki haridusastmeid ning kõiki teadus- ja eluvaldkondi. Näeme ette ka eesti keele mitmekesisuse säilitamist, mis on oluline osa eestlaste identiteedist,“ ütles Saaremäe.

Kommenteerides eestikeelset haridust ütles Saaremäe, et Isamaa näeb selles eelnõus konkreetset ülesannet Vabariigi Valitsusele. „Valitsuse ülesanne on töötada välja detailne kava ja plaan eestikeelse hariduse jaoks. Meie haridussüsteem peab tagama kõigile hea riigikeele oskuse,“ ütles Saaremäe.

„Ma olen õppinud  Kohtla-Järvel ja seetõttu on mul hea meel, et eelnõus pööratakse erilist tähelepanu eesti keele olukorrale Ida-Virumaal. Viimase aja uudised Kohtla-Järve riigigümnaasiumist on ehe näide sellest, kuidas poliitiline otsus, motiveeritud kooli juhtkond ja kohalik tugi tagavad eestikeelse hariduse. See näitab, et kõrgendatud tähelepanu Ida-Virumaa keelekeskkonnale on oluline.“

Saaremäe rõhutas, et eestikeelse hariduse küsimus on sama palju kohaliku tasandi kui riigi küsimus. „Meil on selliseid tublisid omavalitsusi nagu Paide linn, kus on juba otsustatud minna üle täielikult eestikeelsele õppele. Isamaa eesmärk on eestikeelne haridus. Selle valitsusele antud ülesande eesmärk on tagada, et omavalitsused nagu Tallinn, Tartu ja Narva leiaksid motivatsiooni ja lahenduse eestikeelsele haridusele üleminekuks. Isamaal on selleks poliitiline tahe olemas,“ lisas Saaremäe.

Tagasiside