Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Sven Sester (IRL) ütles täna valitsuse poolt kinnitatud „Riigi eelarvestrateegia 2015–2018“ kommenteerides, et valitsus on järsult lõdvendanud oma rahanduspoliitilisi hoiakuid, mis sisuliselt tähendab veel aastaid üle jõu elamist riigi tänaste reservide arvelt.

„Valitsuse kinnitatud eelarvestrateegia tähendab, et valitsus on lõplikult taganenud eesmärgist jõuda  2016. aastal 1% suuruse struktuurse ülejäägini SKPst. Selle asemel räägitakse veel üksnes struktuurse tasakaalu hoidmisest,“ rääkis Sester.

„Samuti on riigieelarve nominaalselt tasakaalu viimine lükatud kaugemasse tulevikku, mis tähendab et riik elab veel aastaid üle jõu. Iga komakoht miinust riigieelarves tähendab aga ülekulutamist ning kulukatte otsimist kas riigireservide käikulaskmise või täiendava laenuvõtmise näol. Praegu on võetud kindel suund kulutada rohkem, kui on tulusid,“ ütles Sester.

Sesteri sõnul on rahandusministri väide, et Eesti on Euroopas üks kõige väiksema laenukoormusega riik, silmakirjalik, sest just seda laenukoormust tahab valitsus suurendada.

„Et miinust katta tuleb laenu võtta või riigi reserve vähendada. Reservide vähendamine vähendab ka meie kindlustunnet rasketel aegadel hakkama saada. Vaadates ajutise valitsuse tänaseid kuluplaane, meenutavad need buumiaega. Samal ajal reservide vähendamine ja laenu võtmine meenutab jälle kriisiaega,“ lisas Sester.

Tagasiside