Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Komisjon täna avaldatud soovitusi kommenteerides ütles riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Sven Sester (IRL), et valitsuse kuluplaane vaadates on tegemist ootuspäraste soovitustega.
 
„IRL on riskidele, et Eesti ajutise valitsuse otsused viivad riigieelarve tasakaalust välja, juhtinud tähelepanu juba mitu kuud,“ rääkis Sester.
 
Kommenteerides rahandusminister Ligi väidet, et Komisjon on lähtunud eelmisest riigieelarve strateegiast, ütles Sester, et see tähendab, et probleem on veelgi suurem, sest uue koalitsiooni vastuvõetud riigieelarve strateegia muudab riigieelarve tasakaalu puudutavaid eesmärke varasemaga võrreldes hoopis lõdvemaks.
 
 „Kui veel selle aasta riigieelarvet tehes oli eesmärk jõuda 2016. aastal 1% suuruse struktuurse ülejäägini ning viia eelarve nominaalselt tasakaalu, siis nüüd on valitsus probleemi ees, kuidas hoida eelarve struktuurset tasakaalu,“ rääkis Sester.
 
„Arvestades majandusprognoose ja vaadates valitsuse antud lubadusi on täna kolm võimlaust. Esiteks, kas suurendada riigi tulusid, et katta ära kasvav puudujääki. See tähendaks täiendavat maksutõusu. Teiseks võimaluseks, mida isiklikult pean antud olukorras kõige mõistlikumaks, oleks vähendada riigi kulusid. See tähendab valitsuse osade lubaduste ärajätmist. Ning kolmandaks võimaluseks oleks teha mitte midagi ja süüa sellega oma enda saba. See tähendab laenu võtmist või kogutud reservide kulutamist,“ rääkis Sester.
 
Sesteri sõnul on valitsus valinud kolmanda tee: 2017. aastaks plaanitakse ära kulutada 569 miljonit riigi reservidest.
 
„Arvestades majandusest tulevaid signaale peaks valitsus eelarvestrateegia ümber vaatama ja järgmise aasta eelarve kokkupanemisel võtma eest roosad prillid. Vastasel juhul eelarve puudujääk süveneb ning lisaks nominaalsele puudujäägi kasvule on oht, et eelarve langeb ka struktuursesse puudujääki,“ hoiatas Sester.

Tagasiside