Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Koalitsioon hääletas täna kolmandat korda Riigikogu menetlusest välja äriseadustiku ja kinnisturaamatuseaduse muutmise seaduse, millega oleks loodud võimalus äriregistri ja kinnistusraamatu andmetega interneti teel tasuta tutvuda.

Riigikogu Res Publica fraktsiooni liikme Sven Sesteri sõnul on tegemist ideega, mida koalitsioon lükkab edasi vaid soovist sõita selle toel Riigikogu valimistele.

„Reformierakond on täpselt sama idee nüüd välja käinud ka oma majanduspoliitika põhiteesides. Samas Riigikogu saalis ideed nad ei toetanud ning justiitsminister Langi põhjendused on otsitud,” ütles Sester.

Kehtiva seaduse kohaselt on äriregister ja kinnistusraamat avalikud registrid, kuid nendega interneti teel tutvumise eest on kehtestatud igakuised tasud, lisaks ka tasu iga päringu eest. Eelnõu esitajad leidsid, et registritega tasuta tutvumise võimalus muudaks ärikeskkonna läbipaistvamaks ja vähendaks pettuste võimalusi igapäevastes äritehingutes.

Täna tuleb end e-riigina reklaamivas Eestis riiklike registritega interneti teel tutvumise eest tasu maksta, samas kui registrisse kohale minnes andmetega tutvumise eest tasu ei võeta.

2006. aasta riigieelarve seletuskirja kohaselt kasvab nende tasude arvel saadav tulu 2006. aastal 101 protsenti kuni 16,4 miljoni kroonini. Äriregistri ja kinnistusraamatu pidamiseks kulus eelmisel aastal 43,7 miljonit krooni, samas kui nendega seotud riigilõivud ja tutvumise tasud tõid riigile sisse pea 300 miljonit krooni.

“Nende numbrite taustal on kohatu väita, et riik pakuks registritega tutvujatele tasuta lõunaid. Tegelikult pidurdavad need tasud ettevõtluskeskkonda ja tsiviilkäivet,” sõnas Sester.

Tagasiside