Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester (IRL) ütles täna Riigikogus, et maksuvaba tulu tõstmine elavdab majandust ja suurendab tarbimist.

„Tulumaksuvaba miinimumi tõstmisel on palju räägitud selle kulust riigieelarvele, kuid vähem on pööratud tähelepanu selle positiivsele mõjule tarbimisele, mis omakorda elavdab majandust ja hoogustab käibemaksu laekumist,“ ütles Sester.

Sesteri sõnul tuleb esimese etapina taastada maksuvaba tulu ostujõud, mis on 2008. aastast kahanenud ligi 18 protsenti üldise tarbijahinna indeksi muutusi arvestades.

„Euroalas on maksuvaba tulu ostujõud kõige enam langenud just Eestis. 144 euro suuruse maksuvaba tulu ostujõud on 2013. aasta lõpuks püsivhindades võrrelduna sarnane 100-eurose maksuvaba tuluga viis aastat tagasi, kui viimati tõusis maksuvaba tulu määr,“ nentis Sester.

„See väljendub eriti selgelt, kui võrrelda tulumaksuvaba miinimumi suhet keskmisse palka. Kui Eestis on tulumaksuvaba keskmiselt 16,1 protsenti keskmisest palgast, siis meie naabritel lätlastel on see 18,4 protsenti, Soomes 40,9 protsenti ja Rootsis 42,5 protsenti,“ rääkis Sester.

Sesteri sõnul väheneb maksuvaba tulu tõstes ka elanikkonna kihistumine sissetulekute alusel, kuna maksuvaba tulu piiri tõstmine mõjutab kõige enam väiksema sissetulekuga inimesi.

„Tulumaksuvaba miinimumi tõusuga ei karista me kõrgemat palka teenivaid inimesi, mida taotlevad sotsid tulumaksu üldise tõusu ja astmelise tulumaksu sisseviimisega, vaid anname soodustuse madalamatele sissetulekutele,“ selgitas Sester.

Aprilli alguses laekuv rahandusministeeriumi kevadine majandusprognoos annab indikatsiooni maksuvaba tulu tõstmise võimalustest. IRL toetab maksuvaba tulu tõstmist juba järgmisest aastast.

Tagasiside