Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri (IRL) sõnul on viimase 7 aastaga kohalike omavalitsuste tulubaas suurenenud 1,7 korda. Kui 2004. aastal laekus omavalitsustele üksikisiku tulumaksust 5,5 miljardit krooni (352 miljon eurot), siis 2010 oli laekumine 9,5 miljardit krooni (607 miljon eurot).

„Fakt on, et omavalitsuste tulubaasi kasvu ei ole suutnud ära süüa ka inflatsioon. Tarbijahinnaindeks on viimase 7 aasta jooksul suurenenud 1,4 korda, samal ajal kui omavalitsuste tulubaas on suurenenud 1,7 korda. Tulubaasi kasvutempo ületab tarbijahinnaindeksi tõusu ligi 20 protsendi võrra,“ rääkis Sester.

„Samuti on suurenenud riigi investeeringud omavalitsustele. Lisaks otsetoetustele suunab valitsus tuleval aastal kohalikele omavalitsustele täiendavaid finantsressursse saastekvootide müügist saadud vahendite ja välistoetuste arvelt. Selle abil tehakse korda palju avalikke asutusi koolidest lasteaedadeni. Suureneb ka kohalikele teedele eraldatavad summad 40 protsenti, mis on valdkondade lõikes järgmise aasta riigieelarves üks suurimaid kasvunumbreid,“ ütles Sester.

Rahanduskomisjoni esimehe hinnangul tuleb aga jätkuvalt tähelepanu pöörata sellele, et kõik tulevased kohalike omavalitsuste tulubaasi suurendamised baseeruksid konkreetsetel katteallikatel.

„Kindlasti ei tohi minna riik seda teed, et hakkame omavalitsuste tulubaasi tõstma laenatud raha arvelt. Pikemas perspektiivis oleksid sellel hukatuslikud tagajärjed, mida näitab ka tänane Euroopa võlakriis,“ lisas ta.

Sesteri hinnangul on valitsuse prioriteetseid eesmärke tagada kohalike omavalitsuste jätkusuutlik areng nii majanduslikult kui ka poliitiliselt.

Tagasiside