Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu muinsuskaitseühendus korraldab 11. jaanuaril kell 14.00 Riigikogu Teabekeskuses jätkukonverentsi “Muinsuskaitseliikumine Eestis – järgmised 25 aastat,” mis on pühendatud Eesti muinsuskaitse seltsi tänasele 25. aastapäevale ja algavale kultuuripärandi aastale.

Konverentsi ettekannetes keskendutakse Eesti muinsuskaitseliikumise võimalustele järgmise 25 aasta jooksul ja kirjeldatakse, mida konkreetselt saab ära teha, et kultuurpärandi hoidmine valitsusväliselt oleks entusiastlikult ja asjakohaselt korraldunud. Kuidas rohujuuretasandil saab veel laiemalt ja paremini õhinapõhist muinsuskaitseliikumist edendada.

„Muinsuskaitseliikumine on aidanud hoida seda kõige tähtsamat kultuuripärandit, mis meil Eestis on – Eesti oma riiki. Aasta 2013 on Eestis kultuuripärandi aasta ja selle hakatuseks vaatamegi, kuidas kodanikuaktiivsus laiemalt saab kultuuripärandit hoida ja kaitsta,“ rääkis Riigikogu muinsuskaitseühenduse esimees Liisa Pakosta (IRL).

„Asumiseltsid, külaseltsid, koolides tehtav õpilaste uurimistöö, aga ka iga maja- või korteriomaniku aktiivsus kultuuripärandi hoidmisel on just see muinsuskaitse murujuur, mis kultuuripärandit elus hoiab,“ rõhutas Pakosta.

Konverentsil osalevad ettekannetega mitmed muinsuskaitsega seotud inimesed, teiste seas Eesti muinsuskaitse seltsi asutaja Trivimi Velliste, Riigikogu muinsuskaitseühendus esimees Liisa Pakosta, Telliskivi seltsi juhatuse liige Juho Kalberg, Riigikogu muinsuskaitseühenduse aseesimees Rainer Vakra, kultuuripärandi aasta juht Riin Alatalu jt.

Konverents lõpetatakse soovituste kogumiga seltsidele ja mittetulundusühingutele ning nende rahastajatele, kuidas paremini kultuuripärandi kaitset korraldada. Lõpliku näo peaks soovituste kogum saama 11.09.2013, mil Euroopa Muinsuskaitsepäevade raames korraldatakse Riigikogu Muinsuskaitseühenduse poolt järgmine konverents.

Täna möödub Eesti muinsuskaitse seltsi asutamisest 25 aastat. Muinsuskaitseliikumine oli taasiseseisvumisaja üks esimesi ja suuremaid rahvaliikumisi.

Tagasiside