Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Res Publica tegi eile justiitsminister Rein Langile ettepaneku võtta tagasi sõnavabadust piirav nn Delfi-eelnõu. Arutelu Riigikogu õiguskomisjonis näitas aga, et Reformierakond ei taha arvestada põhjendatud kriitikaga ning loodab eelnõu Keskerakonna ja Rahvaliidu toel Riigikogus läbi suruda.

"Sellist sõnavabaduse piiramise katset ei tohi kergekäeliselt läbi lasta, sest järgmisena võidakse küsimuse alla panna juba näiteks see, kas on vaja nii palju ajakirjandusvabadust avalik-õiguslikus televisioonis ja raadios,” ütles Res Publica Riigikogu fraktsiooni liige Mihhail Lotman. „On iseloomulik, et justiitsminister muudab pidevalt oma argumentatsiooni. Täna tegi ta katse serveerida seda eelnõu kui sõnavabadust kaitsvat. Ma ei saa seda hinnata teisiti kui haleda demagoogiana,” lisas Lotman.

Justiitsminister on üritanud jätta muljet justkui piirduks eelnõu mõju peamiselt ebaviisakate internetikommentaaride piiramisega, tegelikult on see aga vaid osa eelnõust. Õiguskantsler on juhtinud tähelepanu sellele, et eelnõu järgi saaks edaspidi rakendada jälitustegevust kõikide kuritegude menetlemisel nende raskusastmest sõltumata. Täna on jälitustegevuse kasutamine lubatud vaid raskemate kuritegude puhul. Jälitustegevuse põhjendamatu laiendamine ohustab tõsiselt sõnavabadust ja inimeste õigust eraelu puutumatusele.

Põhjendamatu on ka see, et eelnõuga tahetakse muuta vaenu õhutamine kõigil juhtudel kuriteoks ning laiendada vaenu õhutamise mõistet nii, et karistatav oleks ka diskrimineerimisele õhutamine. „Niivõrd ebamäärane kuriteokoosseis võib anda võimaluse teha kurjategija inimesest, kes võtab kirglikult millegi kaitseks sõna kutsumata üles vihkamisele või vägivallale”, märkis Mihhail Lotman. Õiguskantsler on oma arvamuses öelnud, et kui inimene peab oma väljendite valimisel pidevalt kartma, et neid tõlgendatakse teisiti kui ta silmas pidas, toob see kaasa väga negatiivse mõju üldisele väljendusvabadusele.

Riigikogu õiguskomisjon ei suutnud tänasel arutelul langetada otsust eelnõu edasise menetlemise suhtes.

Lisainfo:

Rauno Veri

RP meedianõunik

53408908

Tagasiside