Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Valitsus lükkas täna tagasi Res Publica esitatud eelnõu, mille kohaselt saaks äriregistri ja kinnistusraamatu andmetega interneti teel tutvuda tasuta.

Seaduse kohaselt on tegemist avalike registritega, kuid nendega interneti teel tutvumise eest on kehtestatud tasud, mida võetakse igakuise tasuna ja lisaks ka iga päringu eest.

Riigikogu liikme Indrek Raudse sõnal on põhjendamatu, et end välismaal e-riigina reklaamivas Eestis tuleb riiklike registritega interneti teel tutvumise eest suurt tasu maksta, samas kui registrisse kohale minnes andmetega tutvumise eest tasu ei võeta.

„Äriregistri ja kinnistusraamatuga interneti teel tutvumine peaks olema tasuta võimalik igaühele, sest see aitab kaasa ärikeskkonna läbipaistvusele ja vähendab pettuste võimalusi igapäevastes äritehingutes,” märkis Raudne.

Res Publica kutsub justiitsminister Rein Langi internetikommentaaridega jändamise asemel tegelema ärikeskkonna parandamisega. Avalike registritega interneti teel tutvumise tasude kaotamine oleks ettevõtjasõbralik ja Eesti majanduskeskkonna läbipaistvust parandav samm. Need tasud võisid olla kunagi vajalikud registrite väljaarendamiseks, kui tänaste riigieelarve laekumiste taustal oleks õige aeg need kaotada.

Selle aasta riigieelarve kohaselt on registritega tutvumise tasudest laekuv tulu kokku 8 miljonit krooni. 2006. aasta riigieelarve eelnõu kohaselt oodatakse aga nende tasude arvel saadava tulu koguni 101 % suurust kasvu 16 400 000 kroonini.

Lisainfo:

Riina Vändre

Res Publica meediajuht

Tel 52 92 992

Tagasiside