Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eilne nn delfi-seaduse eelnõu arutelu Riigikogu õiguskomisjonis näitas, et justiitsministril ei õnnestu eelnõud Riigikogus muutmata kujul läbi suruda, sest eelnõu esimesele lugemisele paneku osas puudus üksmeel ka koalitsioonisaadikute hulgas.

Justiitsminister ja peaminister räägivad eelnõuga seoses peamiselt internetikommentaaridega seotud probleemidest. Püütakse maha vaikida aga sõnavabaduse piiramist, mis eelnõuga praegusel kujul paratamatult kaasneb. Ka õiguskantsler on juhtinud tähelepanu sellele, et on põhjendamatu lubada rakendada jälitustegevust kõikide kuritegude menetlemisel sõltumata nende raskusastmest nagu näeb ette eelnõu ning et eelnõu seab ohtu inimeste privaatsuse ja võimaldab Põhiseadusega vastuolus koguda delikaatseid andmeid.

Praegu on jälitustegevuse kasutamine lubatud vaid raskemate kuritegude puhul. Jälitustegevuse põhjendamatu laiendamine ohustab tõsiselt sõnavabadust ja inimeste õigust eraelu puutumatusele. Õiguskomisjon otsustas, et justiitsminister peab esmaspäevaks esitama ettepanekud, kuidas eelnõud ses osas muuta.

„Kui justiitsminister tõepoolest viib selle eelnõu vastavusse õiguskomisjoni ja ka õiguskantsleri nõudmistega, siis see eelnõu pole enam kindlasti nii kahjulik kui oma esialgses variandis. Siis võib loota, et lõppkokkuvõttes muutub see seadus lihtsalt mõtetuks. Tekib aga küsimus, miks sedavõrd suure aplombiga tegeleda niivõrd mõtetu asjaga,” ütles Riigikogu Res Publica fraktsiooni liige Mihhail Lotman ning lisas, et endiselt oleks kõige mõistlikum lahendus see, kui Lang ebaõnnestunud eelnõu tagasi võtaks.

Eelnõu menetlemine ei ole mõistlik ka seetõttu, et soovitud eesmärki see niikuinii ei saavuta. Seda seetõttu, et on kohvikutes, koolides, kontorites ja ka kodudes palju arvuteid, mida kasutab mitu inimest. Keeruline on ka välismaalt lähtuvate kommentaaride autori tuvastamine, lisaks saavad vastavate teadmistega isikud arvuti ja võrgu tehnilisi parameetreid moonutada.

Ka Eesti Infotehnoloogia- ja Telekommunikatsiooni Liit on tähelepanu juhtinud asjaolule, et IP-aadressi tuvastamine ei tähenda isiku tuvastamist.

Lisainfo:

Rauno Veri

Res Publica meedianõunik

Tel.53 408 908

E-mail:[email protected]

Tagasiside