Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu lükkas täna tagasi Res Publica esitatud eelnõu, mille kohaselt saaks äriregistri ja kinnistusraamatu andmetega interneti teel tasuta tutvuda. Riigikogu liikme Urmas Reinsalu sõnul on imelik, et end välismaal e-riigina reklaamivas Eestis tuleb riiklike registritega interneti teel tutvumise eest suurt tasu maksta, samas kui registrisse kohale minnes andmetega tutvumise eest tasu ei võeta. Registritega tasuta tutvumise võimalus muudaks ärikeskkonna läbipaistvamaks ja vähendaks pettuste võimalusi igapäevastes äritehingutes.

2006. aasta riigieelarve seletuskirja kohaselt kasvab nende tasude arvel saadav tulu 2006. aastal 101 protsenti kuni 16,4 miljoni kroonini.
Äriregistri ja kinnistusraamatu pidamiseks kulus eelmisel aastal 43,7 miljonit krooni, samas kui nendega seotud riigilõivud ja tutvumise tasud tõid riigile sisse pea 300 miljonit krooni.

„Nende numbrite taustal on kohatu väita, et riik pakuks registritega tutvujatele tasuta lõunaid. Tegelikult pidurdavad need tasud ettevõtluskeskkonda ja tsiviilkäivet. Kahjuks pööras Reformierakonna juhitav koalitsioon täna sellele mõistlikule ettepanekule selja,” märkis Reinsalu.

Seaduse kohaselt on äriregister ja kinnistusraamat avalikud registrid, kuid nendega interneti teel tutvumise eest on kehtestatud igakuised tasud, lisaks ka iga päringu eest. Urmas Reinsalu hinnangul on kaheldav ka nende tasude kooskõla põhiseadusega, sest tasu suurus ei ole määratud seadusega, vaid selle kehtestab justiitsminister. Res Publica on jätkuvalt seisukohal, et need tasud tuleb kaotada ning kaalub tasude põhiseaduspärasuse kohta hinnangu saamiseks pöörduda ka õiguskantsleri poole.

Lisainfo

Rauno Veri
RP meedianõunik
53408908

Tagasiside