Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Res Publica ja Isamaaliidu fraktsioonid andsid täna Riigikogu menetlusse õppetoetuste ja õppelaenu seaduse muutmise seaduse eelnõu. Selle eesmärk on võimaldada krediidiasutuste vahel konkurentsi õppelaenude intressi kujundamisel. Täna on õppelaenu intressimäär laenuvõtja jaoks viis protsenti sõltumata sellest, kui kõrge on Euribor.

Arvestades Euribori praegust üsna madalat taset, oleks ilmselt võimalik muuta laenud üliõpilastele pisut soodsamaks ning seda eesmärki eelnõu taotlebki. Eelnõu loob võimaluse leppida kokku viiest protsendist madalamas laenuintressis, säilitades samas üliõpilastele garantii, et õppelaenu maksimaalne intress nende jaoks ei ületa ka Euribori tõustes viit protsenti.

Õppelaenu intressi laenu võtja poolt tasutava intressi ülempiiriks jääb jätkuvalt 5%. Seega laenuvõtjate jaoks saab laen minna vaid soodsamaks. Seadus vähendab ka riigi kulusid õppelaenude intressimäära tagamisele 5% tasemel, sest laenuvõtja ja krediidiasutuse vahel kokku lepitud ülempiirist madalam kommertsintressimäär laieneb ka riigi tagatisele.

„Loodame, et see eelnõu ergutab Eesti pankasid üliõpilastele senisest soodsamaid laenutingimusi pakkuma,” ütles riigikogu Res Publica fraktsiooni liige Indrek Raudne. „See algatus soodustab kõrghariduse omandamist, sest kokkuvõttes võidavad madalamatest intressidest kõik, kes õppelaenu võtta kavatsevad,” lisas Isamaaliidu esimees Tõnis Lukas.

Tagasiside