Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tony Blair’i ja Andrus Ansip’i kohtumise eel juhime peaministri tähelepanu asjaolule, et Euroopa Liidu eelarve sõlmimiseks vajalik kompromiss ei saa tulla uute liikmesriikide arvelt ning peaministri roll on siin seista Eesti huvide eest.

Res Publica jälgib väga murelikult debatti järmise Euroopa Liidu eelarve 2007-2013 üle. Seisukohad, mida tänane eesistuja kaitseb tähendavad, et Euroopa Liidu eelarve üldmahtu vähendatakse, säilitades samal ajal rikaste riikide ajaloolised erandid. Need tuleb brittide pakkumiste kohaselt maksta kinni uutel liikmesriikidel.

"Blair surub Balti riikidele, sealhulgas Eestile peale tehingut, kus EL eelarve vastuvõtmiseks peaksime loobuma märkimisväärsest osast struktuuri- ja maaelutoetustest, kuna vanad liikmesriigid pole valmis reformima ei ühist põllumajanduspoliitikat ega brittide tagasimakse kulukat süsteemi. Britid üritavad leida eelarve kompromissi ainult uute liikmesriikide arvelt, tulles vastu vanadele liikmesriikidele nii erandite säilitamise kui eelarve mahu vähendamise osas.

Blairi poolt tehtav pakkumine tähendab praegustel tingimustel (eelarve üldmahu vähendamine 1,06% tasemelt 1,03% tasemele) seda, et järgmise seitsme aasta jooksul kaotaks Eesti 6,1 miljardit krooni struktuuri- ja maaeluvahendeid. Seda on sama palju, kui 2005. aasta riigieelarves välisabi kokku on planeeritud,” ütles Res Publica esimees Taavi Veskimägi.

"Lihtne arvutus aga näitab, et kui uutelt liikmesriikidelt nõutakse kasvõi 10% struktuuriabi vähendamist, tähendaks see protsendina SKT-st suuremat summat, kui kogu brittide liikmemaksu erand kokku. EL-i eesmärk on solidaarsus. Nii see kompromissettepanek kui ka saksa kantsler Merkel’i väljaütlemised uute liikmesriikide madalate maksumäärade kahjulikkuse osas peegeldavad soovi karistada karistada initsiatiivi, reforme ja efektiivsust. Balti riigid on struktuuri- ja maaeluvahendite ärakasutamise efektiivsuse osas Euroopas esirinnas, seetõttu mõjub pakutud eelarve vähendamise metoodika kõige halvemini just meile," täiendas Veskimägi.

„Andrus Ansipi roll on kaitsta sellist eelarvet, mis Eesti rahvale tervikuna on kõige kasulikum. See tähendab peaministrile ka tulekut Riigikogu ette, et tutvustada Eesti valitsuse positsioone läbirääkimistel järgmise EL finantsperspektiivi osas, seni pole valitsus seda teha tahtnud. Nüüd on tagumine aeg. Algatame otsuse eelnõu selle küsimuse aruteluks riiklikult tähtsa küsimusena Riigikogus juba järgmisel esmaspäeval," ütles Res Publica esimees Taavi Veskimägi.

Lisainfo:

Riina Vändre

Res Publica meediajuht

Tel. 52 92 992

Tagasiside