Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

IRLi esimehe Urmas Reinsalu sõnul tagab gaasi ülekandevõrkude omandiline eraldamine tootmis- ja müügitegevusest Eesti energiajulgeolekule eeldused vähendada energiasõltuvust Gazpromist.

„Kuna Eestis puuduvad  gaasi hoiustamise võimalused ning ainus maagaasi tarnija on Venemaa riiklik ettevõte Gazprom, võib tekkida oht Eesti soojusvarustuse tagamisel, kui tehnilistel või muudel põhjustel maagaasi tarne Venemaalt katkeb. Gaasi ülekandvõrkude eraldamisega loome eeldused täiendavate tarneallikate tekkeks nii, et Eesti ei oleks enam sõltuv üksnes ühest maagaasi tarneallikast,“ selgitas Reinsalu

Reinsalu sõnul loob gaasi ühendvõrkude eraldamine eeldused alternatiivsete tarneallikate loomiseks, milleks on eelkõige LNG ja biogaas.

„Ülekandevõrkude eraldamisega soodustame konkurentsi teket gaasiturul, mis pikemas perspektiivis omab positiivset mõju gaasi hindadele. Küsimus on, kas me tahame paremat gaasi hinda tulevikus läbi toimiva turu või läbi jätkuva energiasõltuvuse venemaast,“ märkis Reinsalu.

Tema hinnangul ei ole alternatiivse LNG terminali rajamine Eestisse realistlik enne, kui Eestis ei viida läbi ülekandevõrkude omandilist eraldamist.

Täna riigikogus esimese lugemise läbinud eelnõu kohaselt peab monopoolses seisundis olev Gazpromi tütarettevõte AS Eesti Gaas müüma gaasi ülekandevõrgud hiljemalt 1. jaanuariks 2015 äriühingule, mille omanike hulgas pole valitseva mõjuga gaasitootjaid ega -müüjaid.

Tagasiside