Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni liige Raivo Tamm rõhutas oma tänases kõnes, et Euroopa Liit ei tohi unustada sündmusi Ukrainas ning igasugune agressioon Euroopas tuleb hukka mõista. Lisaks rõhutas Tamm, et Euroopa Liit peab jätkama oma laienemispoliitikat, et tagada kontinendi stabiilsus ja julgeolek.

Raivo Tamme sõnul on Euroopa Liit aastate jooksul üle elanud mitmeid kriise. „Lähiajaloost meenuvad nii majandus- kui ka rändekriis ning täna räägime üle kogu maailma ka kliimakriisist. Kõik need kriisid on näidanud, et Euroopa riigid suudavad rasketel hetkedel teha koostööd ja püsida ühtsena. Samas tundub, et EL on hakanud unustama väärtusruumi ja julgeolekukriisi. Viimase kümnendi sündmuseid n-ö Euroopa tagahoovis Georgias ja Ukrainas ei tohi unustada,“ ütles Tamm.

 Tamme sõnul on oluline, et Euroopa Liit jätkaks oma laienemispoliitikat. „Me näeme Euroopa Liidu laienemispoliitika kasu ja edukust igapäevaselt enda ja oma lähinaabrite näitel. Vajalikud eeltingimused täitnud kandidaatriigid peavad saama võimaluse alustada ühinemisläbirääkimisi. Eesti kohustus on oma partneritele meenutada, et laienemispoliitikat tuleb jätkata nii Lääne-Balkanil kui ka meie idapartnerlusriikidega. Euroopa Liidu positiivne sõnum nendele riikidele aitab ületada korruptsiooni ja rahvuslikud konfliktid ning laiendada Euroopa demokraatlikke õigusriikide ringi. Euroopa lähiümbruse stabiliseerimine ning lõimimine Euroopaga on oluline Euroopa mandri terviku stabiilsusele ja julgeolekule,“ ütles Tamm.

„Ühendusele, mis on loodud kui rahuprojekt, on sõjalise agressiooniga seonduvad küsimused alati keerulised. See aga tähendab, et see maailmaajaloos ainulaadne rahu- ja julgeolekuprojekt peab kasutama oma pehmet jõudu, et ehitada üles usaldust ja laiendada oma väärtusruumi. Pehme jõu juurde kuulub ka poliitiline järjepidevus, mis tähendab igasuguse agressiooni hukkamõistmist meie kontinendil,“ lõpetas Tamm.

Tänasel Riigikogu istungil istungil tegi peaminister Jüri Ratase ettekande valitsuse tööst Euroopa Liidu poliitika teostamisel.

Tagasiside