Priit Sibul: täiendavate probleemkomisjonide moodustamine Riigikogus pole mõistlik
Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsioon ei nimeta oma esindajaid narkopoliitika ja HIV ennetustegevuse analüüsi ning soolise võrdõiguslikkuse probleemkomisjonidesse, kuna ei pea mõistlikuks mitme erikomisjoni moodustamist töö kõrval alalistes komisjonides ning töörühmades teatas täna põhiseaduskomisjonile fraktsiooni esimees Priit Sibul.
„Asi pole selles, et tegemist poleks meie jaoks oluliste muredega ühiskonnas, asi on meetodites. Ühe probleemkomisjoni maksumus on Riigikogu kantseleile on aastas enam kui 50 000 eurot, selle numbri sees ei ole komisjoni esimehe ja aseesimehe tasusid.“ Tema sõnul tuleb arvestada, et tegemist pole sugugi nii ajutiste ega lühiajaliste komisjonidega kui esialgu võib mulje jääda. „Tõenäoliselt HIV ja võrdõiguslikkuse kitsaskohti ei suudeta Eestis paari aastaga lahendada ning seetõttu kestavad need komisjonid selle koosseisu lõpuni ehk enam kui kolm aastat,“ selgitas Sibul. „Riigikogu alaliste komisjonide ülesanne ongi ühiskonnas oluliste probleemidega tegeleda. Me ei pea mõistlikuks, et sellel sügisesel istungjärgul soovitakse juba kolmandat erikomisjoni moodustada,“ ütles Sibul.
Sibula sõnul saab HIV ja võrdõiguslikkuse probleemi võtta teravdatud tähelepanu alla olemasolevates alalistes komisjonides, kus vajadusel koostatakse eraldi töörühm. „HIV leviku probleemiga saaks tegeleda sotsiaalkomisjonis, võrdõiguslikkuse teemadega nii sotsiaal- kui ka õiguskomisjon,“ rääkis ta.
Sibul tõi näiteks varasema praktika, mille kohaselt on mitmed saadikud kasutanud probleemidele lahenduste otsimisel uurimisraporteid. „Heaks näiteks on Marko Mihkelson, kes väliskomisjoni liikmena koostas koos Tallinna Ülikooli teadlastega palju tähelepanu pälvinud Aasia raporti,“ lisas Sibul.