Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esimehe Priit Sibula sõnul on IRL igasuguste keelenõuete lõdvendamise vastu ja selle asemel tuleks rohkem panustada Eesti keele õppimise võimalustele.

Sibul juhtis tähelepanu koalitsioonilepingus kokku lepitule, et keelepoliitika põhimõtteid ei muudeta. “See oli üks meie erakonna põhimõttelisi seisukohti ja me ei kavatse sellest taganeda,” ütles ta.

Sibula sõnul on märtsis allkirjastatud koalitsioonilepingu peatükis „Eesti keel ja eestlus“ selgelt sõnastatud, et eesti keele püsimine ja areng on põhiseaduslik väärtus. Koalitsioon toetab tegevusi, mis aitavad kaasa eesti keele väärtustamisele ja populariseerimisele nii kodu- kui välismaal ning oma tegevuses lähtutakse sellest, et eesti keel on riigikeel.

„Seega tuleb teha meil, ja ma pean siinkohal silmas nii koalitsiooni kui ka opositsiooni poliitikuid, tööd, et muust rahvusest elanikud omandaksid Eesti keele kergemini mitte minna mugavate järeleandmiste teed,“ ütles ta.

“See, et eesti keelt oskavatel inimestel on võimalik tööturul paremini hakkama saada, on ammu teada. Ja just sellepärast peame eelisarendama eest keele suhtlemiskeelena omandamist, mitte langetama keelenõudeid. Koalitsioonilepingus on kirjas, et käivitame EL-vahendite toel täiskasvanutele mõeldud eesti keele õppe programmi ja praegu oleks selleks parim aeg, et aidata Narvas tegutsevaid taksojuht” lisas Sibul.

Lõpetuseks tuletas Sibul meelde, et suvel mängis ka kultuuriminister Saar mõttega lõdvendada keele- ja kodakondsuspoliitika nõudeid, kuid IRL oli siis ja on ka praegu vankumatul seisukohal, et selline samm oleks vastupidise mõjuga just kui eesti keelt ei oleks vaja õppida.

„See on väga vale suund, kuna just eesti keele oskus on aluseks parema töökoha saamiseks,” sõnas Sibul.

Tagasiside