Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

“Meie viimaste aastate välispoliitiline bilanss on kahvatu. Me oleme Venemaale alla jäänud propagandasõjas – nii Eestis kui Euroopas. Ja seda ainult meie enda loiduse ja passiivsuse tõttu,” kommenteeris valitsuse välispoliitika ettekannet riigikogu liige Juhan Parts.

Tema sõnul ei ole Eestil praegu selgelt väljajoonistunud välispoliitilist missiooni, puudub initsiatiivikus ning riik rahuldub Euroopa suurriikide poliitika peegeldamisega. Parts esines oma fraktsiooni nimel pärast välisministri välispoliitilist ettekannet Riigikogu ees sõnavõtuga, kus ta hindas Valitsuse viimaste aastate välispoliitika ambitsioonituks ning keskpäraseks.

“Kõige murettekitavam on see, et Eesti välispoliitilist kuvandit on murendanud valitsusse kuuluva Keskerakonna läbipaistmatud seosed Ühtse Venemaaga. Veelgi kummastavam on asjaolu, et Reformierakond on partneri osas sõnades kriitiline, kuid tegudes toetav. Liiga palju kulub väikese riigi vähest ressurssi nn alibitegevustele, mistõttu jäävad tähelepanuta Eesti välispoliitikat ja julgeolekut puudutavad olulisimad küsimused,” ütles Parts.

“Meie uinutav Vene-poliitika võib viia oluliste välispoliitiliste positsioonide kaotamiseni – liiatigi on venitamine mõne üksiku delikaatse probleemi lahendamisega oluliselt toitnud Vene propagandamasinat. Samuti peab Euroopa Liidu poliitika Ukraina, Gruusia ja Moldova suunal olema märksa laiem ja mitmekoelisem, kui seda on nende riikide käsitlemine tavaliste naabruspoliitika subjektidena. Siin on vaja Eesti panust,” sõnas Parts Eesti välispoliitika puudujääke kokku võttes.

Tagasiside