Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu kultuurikomisjoni liikme Liisa Pakosta (IRL) sõnul parandavad mahult kahekordistuvad üliõpilaste õppetoetused nõrgemas olukorras perede igapäevast toimetulekut. Õppetoetuste eelnõu on riigikogus täna esimesel lugemisel.

Pakosta sõnul on aga perede toimetuleku veelgi suuremaks parandamiseks oluline teha praeguses eelnõus muudatus, millega makstav õppetoetus ei läheks tuluna arvesse pere toimetulekutoetuse arvestamisel. „Kui me ei lahuta makstavaid õppetoetusi toimetulekutoetustest, võib õppetoetust saava tudengi tõttu jääda toimetulekutoetusest ilma tema hoopis teises linnas elav perekond, kes toimetulekutoetust väga vajab ja keda eemalõppiv tudeng ju oma uue riigipoolse toetusega ehk 135 euroga kuidagi aidata ei suudaks. Kindlasti ei saa see olla uute toetuste eesmärk,“ rääkis Pakosta.

Liisa Pakosta selgitas, et perede rahaline koormus laste toetamisel kogu koolitee jooksul peab tervikuna vähenema. „Tasuta kõrghariduse rakendumisel on õppemaksuta võimalik õppida kõikidel Eesti haridusastmetel algkoolist kuni kõrghariduse täieliku omandamiseni. Tasuta õppimine on vajalik, ent tihti mitte piisav, mistõttu on oluline, et nõrgemas majanduslikus olukorras perede noored hakkavad saama riigilt täiendavat rahalist toetust,“ sõnas Pakosta.

„Toetust hakatakse alates uuest õppeaastast maksma oluliselt suuremale arvule tudengitest, kui oleks õppurite arv vaesuspiiride järgi vaadatuna. Näiteks peres, kus üksikema kasvatab tudengit ja ühte nooremat last, saab tudeng riigipoolset toetust 135 eurot kuus, kui lapsevanema palk on 1050 eurot kuus. Uut õppetoetust hakkab saama hinnanguliselt ligi 37% üliõpilastest,“ ütles Pakosta.

Samuti võiks tema hinnangul muuta õppetoetuste eelnõud paindlikumaks. „Näiteks tuleks arutada veel selle üle, kas summas natuke väiksema toetuse laiendamine oleks mõistlik nendele üliõpilastele, kes napilt nn. vajaduspõhisuse alla ei kvalifitseeru,“ rääkis Pakosta.

Eelnõu kohaselt on järgmise aasta riigieelarves on vajaduspõhisteks õppetoetusteks eraldatud täiendavalt 3,6 miljonit eurot. Vajaduspõhiste õppetoetuste täies mahus rakendamisel kasvab õppetoetuste kogumaht 17 miljoni euroni ehk ligi kaks korda enam kui on täna riigieelarves õppetoetusteks eraldatud.

Lisaks vajaduspõhistele õppetoetustele jätkub ka heade õppetulemuste rahaline premeerimine.

Tagasiside