Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liikme Liisa Pakosta (IRL) sõnul on lastetoetuste täiendav tõus väga õige, kuid laste vaesuse vähendamiseks see tema sõnul lahendust ei paku, sest enim abi vajavate lasterikastele peredele toetuse kasv piirdub vaid 4,1 euroga kuus.

„Loomulikult on IRL seda meelt, et toetada tuleb igat last, ent kõige enam tuleb toetada paljulapselisi peresid, sest nende perede hulgas on vaesust kaks korda rohkem kui ühe- ja kahelapselistes peredes. Praktiliselt olematu lastetoetuste kasv lasterikastele peredele on koalitsiooni poolt äärmiselt küüniline,“ rääkis Pakosta, kelle sõnul suureneb vaesusrisk eriti hüppeliselt just alates kolmandast lapsest.

„Esimese kahe lapse puhul tõusevad toetused 26 eurot, alates kolmandast lapsest lisandub lastetoetust vaid 4,1 eurot võrreldes kehtiva seadusega. IRLi ettepanek oli tõsta lastetoetusi alates kolmandast lapsest vähemalt sama palju, nagu esimese kahe lapse puhul, ehk täiendavalt 22 euro võrra kokku 120 euroni kuus, kuid koalitsioon seda ei toetanud,“ rääkis Pakosta.

Pakosta lisas, et koalitsiooni otsus annab paljulapselistele peredele vale signaali ja pärsib nende turvatunnet – senini on alati paljulapselisi toetatud eelisjärjekorras, nüüd on nad aga unustatud ja jäetud viimasteks.

Pakosta sõnul on kolme või enamat last kasvatavate perede osakaal Eestis on väike, ulatudes 2,5 protsendini, kuid nendes peredes kasvab iga viies Eesti laps. Tema sõnul on enamikes Euroopa Liidu liikmesriikides laste toetused alates kolmandast lapsest kõrgemad, kuna sellel on otsene mõju nii vaesuse vähendamisele kui ka iibe tõstmisele.

Tagasiside