Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Liisa Pakosta (IRL) ütles täna riigikogus põlvkondade vahelise solidaarsuse arutelul, et perekond peaks saama ise otsustada, kellel on õigus saada haige lapse hooldushüvitist.

„Kui laps jääb haigeks, peaks perel olema võimalus ise otsustada, kes perekonnast last hooldama jääb ning kellel on õigus saada haige lapse hooldamiseks kuluva aja kompenseerimiseks ette nähtud kuni 14 päevalist hooldushüvitist. Praegune seadusandlus seda ei võimalda,“ ütles Pakosta.

Pakosta sõnul annaks nimetatud seadusmuudatus lapselapse haigestumise korral võimaluse jääda hoolduslehele ka tööl käivatel vanavanematel. „Lisaks murele lapse tervise pärast tuleb lapsevanemal toime tulla ka murega oma töö ja muude kohustuste pärast. Kahenädalane paus töölt põhjustab palgalõhet ning mõjutab nii lapsevanema karjäärivõimalusi kui ka võimalust tööd üldse saada,“ rääkis Pakosta.

„Kui perel oleks võimalus ise otsustada, kes perekonnast haigestunud last hooldab, saaksid nimetatud mured olulist leevendust. Samuti paraneksid töö- ja pereelu ühitamisvõimalused ning tõuseks tööandjate motivatsioon alla 12-aastaste laste vanemate tööle võtmiseks,“ ütles ta.

Sarnane võimalus on Pakosta sõnul olemas näiteks Rootsis, kus uuringute järgi on kõige õnnelikumad lapsevanemad.

Tagasiside