Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

IRLi parlamendisaadik Marko Mihkelson toonitas täna kõnes Riigikogu Euroopa Liidu poliitika arutelul, et Eesti peab tegema kõik endast oleneva, et üleminek eurole ei lükkuks määramatusse kaugusesse.

„See, et me 1. jaanuaril ei suutnud euroga ühineda, oli esimene tõsine põrumine Euroopa Liidus. Tunnistagem, siin pole süüdi üksi edukas ja arenev majandus. Täna ei tohiks meid rahuldada lootus, et ehk suudame olla kriteeriumides valmis 2015. aastaks,“ lausus ta.

Ka pidas Mihkelson Eestile äärmiselt oluliseks ühise välis- ja julgeolekupoliitika tugevdamist ning solidaarsustunde kasvatamist Euroopa Liidus.

„Aprillisündmused Eestis veensid nii meid kui partnereid, et solidaarselt tegutsedes on Euroopa Liit ise maailmas palju tõsiseltvõetavam ning ka edukam oma huve kaitstes. Eesti ei saa ega tohigi kapselduda siin üksikutele teemadele. Samas peame tunnetama juhtrolli küsimustes, milles näeme oma missiooni ka Euroopa partnerite hulgas.“

Mihkelsoni hinnangul saab Euroopa Liidu üheks suurimaks väljakutseks lähiaastatel ühtse energiapoliitika kujundamine.

„See võib saada oluliseks tõukejõuks Euroopa sisemise ühtsuse suurendamisel ning samas ka julgeoleku kasvatamisel. Esimesed sammud on Euroopa Komisjoni poolt astutud ning Eesti roll peaks olema siin aktiivsete sisendite pakkumine.“

Tema sõnul on Euroopa Liidu tugevus ning edukas ühishuvide kaitsmine maailmas mõeldamatu, kui meie enda identiteet on haavatav.

„Euroopa Liidu lugu on iseenesest ju lõputu, kuid ühtsema ajalootunnetuseta on raske eeldada tihti sedavõrd erinevate huvide sulandumist. Seepärast on mul hea meel, et IRLi kauaaegne töö kommunismi kuritegude teadvustamisel ning hukkamõistmisel on hakanud Euroopas esimesi vilju kandma. Seda tööd tuleb jätkata,“ lausus Mihkelson täna Riigikogu kõnetoolist.

Tagasiside