Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson (IRL) ütles riigikogus Euroopa Liidu poliitika arutelul, et veeldatud maagaasi (LNG) terminali Eestisse toomine on Eestile eluliselt oluline nii energiaturvalisuse kui ka majanduskeskkonna atraktiivsuse suurendamise seisukohast. Tema sõnul on Eestil täna olemas mitmed olulised eeldused LNG terminali investeeringu saamiseks.

„On kahju et nii lähedased naaberriigid nagu Eesti ja Soome pole siiani suutnud leida head kompromissi regionaalse gaasituru arendamiseks. Ei maksa unustada, et suurinvesteeringute toetuseks on oma osa pakkumas ka Euroopa Liit. LNG terminali ehitust võidakse toetada kuni 35 protsendi ning Eestit ja Soomet ühendava gaasitoru rajamist kuni 75 protsendi ulatuses,“ rääkis Mihkelson.

Tema sõnul on kokkuleppe saavutamist pärssinud mitmed tegurid, sealhulgas näiteks ka  olemasolevad gaasilepingud Gazpromiga. Suurimaid erimeelsusi on tekitanud Mihkelsoni hinnangul gaasituru arengu investeeringute osas just LNG regionaalse terminali asukoht.

„See on üks neid kohti, kus valitsusel on võimalik väga palju ära teha ja töötada selle nimel, et LNG regionaalne terminal ning selleks tehtav investeering tuleks Eestisse. Ärgem unustagem, et see pole oluline üksnes energiaturvalisuse pärast, vaid see investeering on väga vajalik ka majanduskeskkonna atraktiivsuse suurendamise seisukohast,“ ütles Mihkelson.

 

Mihkelsoni sõnul on Eestil olemas mitmed olulised eeldused, et terminal siia tuleks. „Kõigis erinevates olemasolevates hinnangutes ja analüüsides on seni olnud just parim projekt Eestil Paldiskis. Tööd selle arendamiseks on jõudnud nii kaugele, et terminali valmimine võiks olla mõeldav juba käesoleva kümnendi lõpuks. Samal ajal valitseb Soome poolel ebamäärasus, kusjuures  parima ennustuse kohaselt võiks oluliselt kallimaks kujunev Soome terminal valmida ehk alles tuleva kümnendi keskpaigaks,“ lausus Mihkelson.

Tagasiside