Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles täna riigikogus toimunud valitsuse EL-i poliitika ülevaatel peetud kõnes, et Eesti peab olema senisest nõudlikum partner ühtsema ja tugevama Euroopa kujundamisel.

“IRL on kindlalt arvamusel, et Eesti peab olema uue ja muutuva Euroopa Liidu kujundaja, mitte aga kujundatav. Meil on täna unikaalne võimalus, sest mitte kunagi varem pole me olnud nii lähedal Euroopa tuumikule ning mitte kunagi varem pole meie sõnal olnud selline kaal nagu täna. See on väga kõva kapital, mida tuleb osata investeerida parimal viisil,” ütles Marko Mihkelson.

Mihkelsoni sõnul ei ole Euroopa Liidus toimuvate arengute peaküsimus kaugeltki üksnes võlakriisi leevendamine vaid globaalne konkurentsivõime. „Kahaneva tööharjumuse, võlgadele rajatud petliku heaolu  ja maailmas uute atraktiivsete mõjukeskuste kiire esilekerkimise tingimustes peab Euroopa väga kainelt analüüsima, kuidas säilitada konkurentsivõime ning tõsiseltvõetavus rahvusvahelistes suhetes,“ rõhutas Mihkelson.

„Tänane olukord, kus Euroopa Liidu ühtse põllumajanduspoliitika vahendid ületavad kümnekordselt teadus-, arendus- ja innovatsioonipoliitikasse suunatavaid summasid, ei ole sugugi lootustandev erinevates strateegiates ihaldatud globaalse konkurentsivõime säilitamiseks või tugevdamiseks. Uue finantsperspektiivi aruteludes peab ka Eesti sellele ebakõlale selgelt viitama,“ lisas Mihkelson.

Mihkelson tõi oma kõnes välja, et Euroopa Liidus on ees tõsiste valikute aeg ning need saavad olema põhimõttelisemad ja keerulisemad, kui senised otsustamised. „Täna me veel ei tea, millisel viisil ja kui kiires muutumises Euroopa Liit on. Küll me teame aga kindlasti seda, et Eesti parema tuleviku huvides on ühtse, atraktiivse ning tulevikku suunatud ühenduse kujundamine,“ lõpetas Mihkelson.

Tagasiside