Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pühapäeval lahkus meie seast Eesti poliitik, ajaloolane ja Riigikogu liige Mart Nutt.

In memoriam

21.märts 1962- 2.juuni 2019

Eesti poliitikat on tabanud valus kaotus. Ootamatu terviserikke tõttu lahkus meie seast Eesti poliitik, ajaloolane ja Eesti staažikaim Riigikogu liige Mart Nutt. 

Mart Nutt sündis Tallinnas 21.märtsil 1962. aastal. Ta lõpetas 1980. a. Tallinna Nõmme Gümnaasiumi (endine 10. Keskkool). Edasine haridustee viis ta Tartu Ülikooli ajalugu õppima, kus peale lõpetamist jätkas aastatel 1985–1988 etnograafiaaspirantuuris. Mart Nutt omandas filosoofiadoktori kraadi (rahvusvahelised suhted ja Euroopa uuringud) Tallinna Tehnikaülikoolis 2011. aastal.

Mart Nutt on töötanud Eesti Vabaõhumuuseumi teadusdirektorina 1988–1991; Välisministeeriumi büroo- ja osakonnajuhatajana 1990–1992, samuti Jaan Tõnissoni Instituudi, Inimõiguste Instituudi, Eesti  Humanitaarinstituudi, Sisekaitseakadeemia ja Raadio Vaba Euroopa lepingulise töötajana. Mart Nutt on alates Eesti taasiseseisvumisest kuulunud kõikidesse Riigikogu koosseisudesse. Ta on olnud korduvalt valitud ka Tallinna Linnavolikogu liikmeks. Mart Nutt oli Isamaa fraktsiooni liige ning töötas Riigikogu XIV koosseisus Põhiseaduskomisjonis ja Korruptsioonivastases erikomisjonis. Panuse eest Eesti rahvusriigi arengusse, demokraatiasse ja Eesti julgeolekusse on Vabariigi presidendid tunnustanud teda Riigivapi V klassi teenetemärgiga 2001. aastal ja  Riigivapi II klassi teenetemärgiga 2018. aastal.

Mart Nutt oli konservatiiv selle sõna parimas tähenduses. Ta toetas läbimõeldud ja järjepidevat poliitikat ning oli kümnete aastate jooksul üks juhtivaid esindusdemokraatia toetajaid. Ta uskus inimeste vabadusse ning Inimõiguste instituudi ja rahvusvaheliste organisatsioonide kaudu panustas inimõiguste edendamisse ka rahvusvahelisel tasandil. Mart Nutt oli 1989. aastal üks sõltumatu noorteühenduse Res Publica asutajatest, viimast võib pidada Eesti esimeseks parempoolseks mõttekojaks. 1990. aastal asutas ta koos mõttekaaslastega Vabariiklaste Koonderakonna, mis koos teiste paremerakondadega ühines valimisliiduks Isamaa. Mart Nutt oli erakond Isamaa liige selle asutamisest saati.

Mart Nutt oli ajaloolase haridusega ning tal oli doktorikraad rahvusvahelistes suhetes ja Euroopa uuringutes. Ta oli ka reservohvitser ja kuulus Kaitseliidu ridadesse. Mart Nutt oli taasiseseisvunud Eesti parlamentaarse demokraatia üks aluse panijatest ning osales paljude seaduste välja töötamises.

Avaldame kaastunnet Mart Nuti lähedastele.

Tagasiside