Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Isamaa ja Res Publica Liit teeb ettepaneku algatada Eesti Vabariigi põhiseaduse täiendamine, et võtta mehe ja naise vaheline abielu põhiseadusliku kaitse alla.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni liikme Mart Nuti sõnul on muudatuste aluseks Eesti Vabariigi põhiseaduse juriidilise ekspertiisi komisjoni lõpparuandes tehtud ettepanek näha põhiseaduses selgesõnaliselt ette abielu instituut ja sõnastada abielu mehe ja naise ühendusena, mis vastab Eesti ühiskonna pikaajalistele traditsioonidele.

„Praeguses olukorras on oluliseks muutunud täpselt formuleerida, kuidas me abielu mõistame ja põhiseadus annab meile tagatise, et abielu mõistet ei hakataks kergekäeliselt muutma,“ ütles Nutt.

Isamaa ja Res Publica liidu saadikud teevad Riigikogu erakondadele ettepaneku algatada põhiseaduse täiendamine kuna kooselu seaduse rakendamise üle toimuvad vaidlused on tõstatanud küsimuse mehe ja naise vahelise abielu institutsiooni tulevikust meie õigusruumis.

Erakond leiab, et otstarbekas on need hirmud ühiskonnas maha võtta ning põhiseaduses sätestada abielu kui mehe ja naise vaheline ühendus, kus pooled on võrdõiguslikud. Oluline on, et see muudatus ei vähenda kellegi õigusi.

IRL käsitleb abielu institutsiooni kui mehe ja naise ühendust. Kuna seda mõtet ei ole ükski poliitiline jõud seadnud kooseluseaduse menetlemisel kahtluse alla on alust arvata, et vajalik toetus põhiseaduse täiendamiseks on olemas.

Põhiseaduse täiendamise saavad algatada vähemalt 21 Riigikogu liiget.

Tagasiside