Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

IRLi fraktsiooni esimehele Mart Laarile antakse täna õhtul Ameerika Ühendriikides Michiganis üle Actoni Instituudi Usalduse ja Vabaduse auhind. Seda omistatakse väärtuste kaitsmise eest, mida esindas lord Acton, kes seadis isikuliku vabaduse realiseerimise asemel esikohale kohustuste täitmise ühiskonna ees.

Laar pälvis autasu selle eest, et on peaministrina aidanud Eesti välja tuua postkommunistlikust poliitilisest ja majanduslikust madalseisust ning reformide kaudu muutnud Eesti üheks maailma dünaamilisema majandusega riigiks.

Laarile antakse auhind üle täna õhtul toimuval pidulikul õhtusöögil, kus ta räägib Eesti muutustest pärast iseseisvuse taastamist. “Ühiskonnas, kus puudub vabadus, mõistetakse kui väärtuslik see tegelikult on. Mul on rõõm auhinda vastu võtta, sest see on tunnustus neile, kes uskusid, lootsid ja tegutsesid ennastunustavalt, mõeldes Eesti vabadusele,“ lausus Laar.

Lord Acton (John Emerich Edward Dalberg) oli inglise ajaloolane, kes elas aastatel 1834–1902. Talle kuulub maailma kuulsamaid tsitaate: “Võim kaldub korrumpeerima ja piiramatu võim korrumpeerib täielikult. Peaaegu viimane kui üks suurmees on halb inimene.”

Varem on Actoni autasu omistatud Ameerika endise presidendi Richard Nixoni nõunikule Charles Colsonile, kes asutas pärast Watergate´i afääri järel vanglakaristuse kandmist nüüd enam kui sajas riigis tegutseva vanglamisjoni. Rocco Buttiglionele, kes oli sunnitud loobuma Euroopa Komisjoni voliniku kohast väidetavalt homofoobiliste märkuste pärast. François-Xavier Nguyên´ile, Vietnami usukannatajale, kellest sai eksiilis roomakatoliku kiriku paavst ja kes kuulutati pärast surma õndsaks. Actoni auhinna on saanud ka filantroop ning ülemaailmselt tunnustatud investeerimispioneer söör John Marks Templeton.

Tagasiside