Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Mart Laar ütles täna monopolide ohjeldamise seaduse vastuvõtmisel, et kommunaalkuludele piiri seadmisest võidavad ennekõike koduomanikud – vee ja toasooja tarbijad.

„Me näeme ju seda, et ehkki paaril viimasel kuul on tööpuudus Eestis jõudsalt vähenenud, pole majandussurutis kaugeltki läbi. Näeme seda, et paljudel peredel on raske ots-otsaga kokku tulla,“ ütles Laar. Tema sõnul ei saa riik nende muredele selga keerata, vaid peab tegema omalt poolt kõik, et inimesi aidata.

„Üheks võimaluseks seda teha reaalselt, mitte ainult lihtsalt suuri sõnu tehes, on panna piir kütte- ja veehindade kontrollimatule kasvule, sest on ju teada, et muude väljaminekute kõrval on just koduga seotud kulude suurendamine niigi raskustes peredele raske koorma selga ladunud,“ lausus Laar.

Tema sõnul ei taga praegu kehtivad seadused piisavat kaitset tarbijatele monopoolsete ettevõtete hinnakujunduse eest.

„Monopolide ohjeldamise seaduse vastuvõtmine sunnib monopoolseid ettevõtteid senisest rohkem arvestama tarbijate huvidega. See praktika, kus koduomanikud on monopolide ees kaitseta, peab lihtsalt lõppema ja selleks tulebki Konkurentsiametile anda oluliselt suuremad õigused monopolide ohjeldamiseks,“ sõnas Laar.

Tema sõnul jääb nii Tallinnas kui mõnelgi mujal pool ära järgmise aasta 1. jaanuariks planeeritud hinnatõus ning paari aasta jooksul on oodata vee hinna alanemist õige mitme protsendi võrra, 10 või 15% on selleks Konkurentsiameti hinnangul antud.

„Soojusenergia osas tähendab see seda, et ebaefektiivse süsteemivõrgu omanik ei saa enam istuda käed rüpes, Konkurentsiametil on õigus nõuda konkursi korraldamist, mis toob kaasa kohalike kütuste kasutuselevõtu ning aitab alandada soojuse hinda. Hinnanguliselt on sellega võimalik lähemate aastate jooksul saavutada 15–20%-line soojahinna langus,“ ütles Laar.

Laar meenutas, et kuigi vahepeal tundus, et vaikne vastasseis monopolide seadusele viib selle hääbumisele või muutub monopolide vastane seadus nende toetamise seaduseks, on praeguseks kõik tõkked selle teelt kõrvaldatud.

„IRL on selle üle rõõmus, me toetame selle seaduse vastuvõtmist ja leiame, et see on kõigile Eesti inimestele hea ja vajalik uudis.“

Tagasiside