Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

IRLi parlamendisaadik Kaia Iva ütles täna Riigikogus toimunud maaelu-arutelul, et maaelu ei ole enam ammu ainult põllumajandus, nagu vahel ikka veel ekslikult arvatakse.

“1989. aastal oli maa-asulates 236 tuhat hõivatud inimest. Kümnest inimesest kuus tegeles põllumajandusega,” ütles ta Riigikogu kõnetoolist.

Kaia Iva sõnul on 20 aastat hiljem 168 000 hõivatut. Ja igast kümnest maainimesest vaid üks tegeleb põllumajandusega, kaks on ehitajad, kaks on kaubandustöötajad, kaks töötavad haridusvaldkonnas, üks inimene on vallaametnik, kultuuri või sotsiaaltöötaja ja ülejäänud kaks tegelevad millegi muuga.

“Maaelu kvaliteet sõltub kõigi eluvaldkondade toimimisest ja riigi ülesanne on selgete arengusihtide seadmine,” lausus Iva.

Ta pakkus IRLi poolt välja kolm valdkonda, millega tegelemine aitaks reaalselt maaelu:

1. Uued töökohad erasektoris. Selleks on vajalik läbi viia haldusreform, mis tugevdab omavalitsusi ja tekitab reaalse suutlikkuse tegeleda ettevõtluse arendamisega. Lisaks riiklikud toetused infrastruktuuri.

2. Elukvaliteet maal. Eelkõige on maha jäänud erasektori teenused. Vaja on tagada kättesaadavana elementaarsed teenused: pood, pank, post, internet. Samuti sobiv bussiliiklus, mis arvestab töölkäimist ja teenuste pakkumist.

3. Stabiilne põllumajanduspoliitika, mis tagab tootmise mitmekesisuse, soosib ühistegevust ning säilitab puhta ning miljööväärtusliku elukeskkonna ka järgmistele põlvkondadele.

Tagasiside