Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

IRLi riigikogu fraktsiooni esimehe Kaia Iva sõnul tähendab riigieelarve vastuvõtmine pärast kuu aega väldanud Keskerakonna poolset eelarveblokaadi, et riik toimib ka 1. jaanuarist normaalselt edasi.

„Kuigi viimased kuu aega on olnud pingeline ja eelarve menetlemisega on üritatud tekitada ebastabiilset õhustikku, saame tulevale aastale vastu minna teadmisega, et riik toimib normaalselt edasi ja järgmiseks aastaks planeeritud uuendused jõustuvad,“ ütles Iva.

Tema sõnul tähendab see muu seas seda, et tõusevad nii politseinike, päästjate, õpetajate kui ka meditsiinitöötajate palgad. Samuti suurenevad pensionid viis protsenti ning rakendub vanemapension.

Iva nentis, et vaatamata majanduskasvule ja eelarve kulude tõusule, võimaldab eelarve leida lahendusi eelkõige kõige pakilisemate küsimuste lahendamiseks. „Olgugi, et Eesti majandus on juba mõnda aega kasvus, ei tähenda see veel seda, et peale sügavat kriisi on riigile tekkinud sellisel hulgal lisaraha, et kõik kitsaskohad nüüd ja kohe leevendust leiaksid. Tuleva aasta eelarve panustab peamiselt sinna, kus häda kõige suurem,“ rääkis ta.

„Samuti toetab eelarve IRLi haridusuuenduste kava. Peale õpetajate palgakasvu on eelarves ette nähtud vahendeid ka maakonnakeskuste gümnaasiumide tugevdamiseks 23,7 miljon eurot. Samuti rakendub sügisest tasuta kõrgharidus koos uute vajaduspõhiste õppetoetustega. Suurenevad teadus- ja arendustegevuse kulud 6 miljoni võrra,“ ütles Iva.

„Vähe oluline ei ole ka riigi maksukoormuse langus 0,6 protsendi võrra 32,6 protsendile. Järgmisest aastast alaneb töötuskindlustusmakse, mis jätab keskmiselt igale perele 180 eurot aastas rohkem kätte. Kaob ka kodualane maamaks,“ lausus ta.

Kaia Iva sõnul tehti eelarve menetlemise käigus sellesse ka mitmeid olulisi muudatusi. „Leidsime täiendavaid vahendeid abipolitseinikele ja vabatahtlikele päästekomandodele, samuti lisaraha praamipileti hinnatõusu pidurdamiseks, mereohutustasude aeglasemaks käivitumiseks ning toetust noorte ettevõtluskoolitusele,“ rääkis Iva.
 

Tagasiside