Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu IRLi fraktsiooni esimees Kaia Iva ütles täna riigikogus laste ombudsmani 2011. aasta tegevuse ülevaate järel peetud kõnes, et asendusperede süsteem vajab kaasajastamist.

Kaia Iva sõnul on üldine tendents, et vanemliku hooleta jäänud lapsed paigutatakse asendus- ehk lastekodudesse, mitte asendusperedesse.

„Lapsed peavad normaalseks arenguks jõudma perekonda, mis on parem variant kui ükskõik kui heal tasemel asutus, kus puudub perekonna vanemlik hoolitsus. On viidatud, et selleks pole Eestis piisavalt peresid. Ma arvan, et tegelik põhjus peitub aga süsteemse töö puudumises. Seda süsteemi saab luua aga vaid riigi, omavalitsuste ja kolmanda sektori koostöös,“ leidis Iva.

„Asendusperede süsteemi edukaks toimimiseks on vaja selle juurde luua koolitus- ja nõustamisteenuse süsteem. Elus tugevalt haiget saanud lapse kasvatamine erineb tavapärasest, mistõttu on õigeaegne professionaalne tugi kriitiliselt vajalik. See julgustaks rohkemaid peresid võtta kasvatada nn võõras laps,“ rääkis Iva.

Lisaks tuleb Iva sõnul luua toimiv nn üleriigiline agentuurisüsteem lapse ja pere kokkuviimiseks. Hetkel toimub tema sõnul perede otsimine peamiselt omavalitsusüksuste piires, kus probleemiks on tihti omavalitsuste väiksus.

Iva hinnangul on täna probleemiks, et paljud kohalikud omavalitsused ei ole lapse hooldusperesse suunamiseks eriti motiveeritud. „Kui laps suunata asendusperre, peab kohalik omavalitsus eestkostjana jälgima pere ja lapse hakkamasaamist, mis on talle lisakoormuseks,“ rääkis Iva.

Iva sõnul tuleks ka üle vaadata tänane asenduskodude riiklik rahastamissüsteem, mis hetkel sõltub vaid laste arvust asutuses.

Tagasiside