Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Isamaa ja Res Publica Liidu eestseisus arutas täna erakorralisel koosolekul plaani eelarve tulude ja kulude tasakaalu viimiseks ning otsustas selle heaks kiita. Eestseisuse koosolekul avaldati muret kärpekavade venimise pärast, mis seab Eesti äärmiselt raskesse olukorda. Valitsuses kompromissi tulemusel koostatud 3,4 miljardiline kärpekava on ligi kaks korda väiksem möödapääsmatust 6,1 miljardilisest kärpest. IRLi ettepaneku kohaselt langeb 6,1 miljardi suuruse kärpe põhiraskus kulude kärpimisele, mitte maksude tõstmisele. Samas ei välistanud IRL eestseisus ka olukorda, et kärpevajadus võib 2009. aastal olla veelgi suurem.

„Kui Eesti ei suuda 1.juuliks vähemalt 6,1 miljardilist kärpekava heaks kiita, paiskume teadmatusse, järgneb usalduse kadu Eesti vastu ning tööpuuduse järsk kasv. Selle asemel, et tegutseda valimisvõitluse, klassivõitluse ning poliitmängudega, tuleb Eestil omada julgust ja vastutustunnet riigile ja rahvale vajalikud valusad, kuid õiged otsused viivitamatult ära teha,” ütles IRLi esimees Mart Laar.

Tema sõnul lõikame me järsult maksukoormust tõstes jalad alt Eesti konkurentsivõimel, mis on viimaste andmete kohaselt niigi järsult langenud. Sellega suurendaksime järsult tööpuudust, mis on selletagi kasvanud Eesti probleemiks number 1. Kui meie perekonnad on tulude kahanedes suutnud oma kulusid kärpida, siis peab seda ka Eesti riik suutma.

„Me ei tohi sulgeda silmi tegeliku olukorra eest. Oleme olnud minevikus liigoptimistlikud, teist korda ei tohi sama viga teha. Aeg on roosad prillid eest võtta ja tegelikkusele otsa vaadata. Eelarve kärpimine ei tohi muutuda valitsuse ainsaks tegevuseks, kui sellele minna, siis ulatuses, mis võimaldab valitsusel lähematel kuudel millegi muuga, kui eelarve kärpimisega tegeleda. IRL loodab, et asi nii hulluks ei lähe, kuid vajadusel oleme valmis ka järgnevateks kärbeteks ettepanekud esitama,” sõnas Laar.

IRL eestseisus volitas oma esindajaid pidama heaks kiidetud ettepanekute alusel läbirääkimisi kas uue koalitsiooni moodustamiseks või toetuse saamiseks vähemusvalitsusele Eestile vajalike otsuste läbiviimiseks ning eelarve kulude kontrolli alla saamiseks.

„Praegune aeg pole sobiv poliitmängudega tegelemiseks. IRLi jaoks on kõige olulisem eelarve tulude ja kulude tasakaalu viimine. Vaid nii suudame ära hoida tööpuuduse plahvatusliku kasvu ning Eesti vajumise kaosesse. Neilt alustelt oleme valmis läbirääkimisteks ning konstruktiivseks koostööks,” ütles Laar.

Tagasiside