Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher ütles võlakaitseseaduse vastuvõtmisel, et see seadus on mõeldud eelkõige toeks 160 000 kodulaenuvõtjale suhetes pankadega. Seadus annab laenu tagatiseks seatud kodule praegusega võrreldes parema kaitse.

„Pankadel tekib motivatsioon leida inimestega kompromiss, ajatada laenumakseid, anda maksepuhkusi, mitte minna kohe kodusid sundmüügis realiseerima,“ ütles Vaher.

Teiseks takistab uus seadus laenu kõrvalnõuete tekkimist, andes kohtule õiguse neid seada.

„Kui inimese kodu on panga poolt müüdud ja osa laenust on ikka maksmata, siis on võimalik võlakaitseseaduse alusel selle kohustuse kasvu pidurdada,“ selgitas Vaher.

Ta peab oluliseks, et seadus takistab lisatagatiste nõudmist ainult pelgalt kinnisvaraturu olukorra muutmise tõttu.

„Võlakaitseseadus ei luba pangal nõuda inimeste käest lisatagatist, kui näiteks majandusliku olukorra, kinnisvaraturu muutuse tõttu on nende poolt tagatis langenud väiksemaks kui sellele võetud võlakohustus,“ rääkis Vaher.

Tema hinnangul on võlakaitseseaduse vastuvõtmine kodulaenu võtnutele suur võit, sest annab neile suurema kaitse pankade meelevalla eest.

„Me tasakaalustame pankade ja võlgnike vahelist suhet ja anname inimestele võimaluse oma õigusi kaitsta ja leida seda kaitset kohtumenetluses“.

IRL juhtimisel vastu võetud võlakaitse seadus on Riigikogu praeguse koosseisu mahukaim seadus, mis on algatatud parlamendis.

Tagasiside