Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher ütles täna pärast koduomanike võlakaitseseaduse teist lugemist, et homme vastuvõtmisele minev seadus kaitseb kodusid pankade meelevalla eest.

„Võlakaitse on päästerõngas, millega IRL tahab tasakaalustada senist olukorda, kus pangad sisuliselt otsustavad kodulaenuga hätta jäänud inimeste käekäigu üle,” ütles Vaher.

Ta ütles, et paljud töö kaotanud inimesed on hädas headel aegadel võetud kodulaenu tagasimaksmisega ja pank paneb koduomaniku makseraskuste ilmnemisel kinnisvara sundmüüki.

„Pangad tekitasid headel aastatel inimeses tunde, et raha on piiramatult ja ülilihtsalt kättesaadav, ja kui nüüd ei osta, siis jääb hiljaks. Sellises atmosfääris sõlmiti mahukaid laenuleppeid, kus kallutati vastutus inimese poolele,” rääkis Vaher.

Tema hinnangul seab koduomanike võlakaitseseadus vastutuse panga ja laenuvõtja vahel paremini tasakaalu, sundides krediidiasutused selleks suuremale koostööle.

„Pärast seaduse vastuvõtmist on pangad palju enam motiveeritud andma kodulaenuga ajutisse kimpu jäänutele laenupuhkust, makseid ajatama või osaliselt täima. Kui aga võlgnikul käib kodu eest maksete tegemine selgelt üle jõu, siis on võimalus, et tagatis läheb realiseerimisele ja allesjäänud laenujääki saab kohtus vähendada,” lausus Vaher.

Ta meenutas, et võlakaitse on inimestele, kes on vähegi maksejõulised, kuid kel on ajutine makseraskus ning kes eeldavad, et probleemid võivad laheneda mõne aasta jooksul töö leidmise kaudu.

„IRLi eesmärk on võimaldada makseraskustes kodulaenuvõtjale tema võlgade ümberkujundamine, et makseraskusi ületada ja vältida kodu sundmüüki,” ütles Vaher.

Tagasiside