Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Ken-Marti Vaher esitas täna Andmekaitse Inspektsioonile vaide Eesti Raudtee taasriigistamise dokumentide salastamise kohta. Majandusminister Edgar Savisaar on tunnistanud asutusesiseks kasutamiseks nii raudtee taasriigistamise lepingu, Eesti Raudtee õigusauditi kui ka aktsiate väärtusele antud hinnangu.

„Valitsus on jätnud Riigikogu liikmed ning avalikkuse infosulgu. Riigikogu liikmetel ei lubata neist dokumentidest koopiad teha ega nendega ei saa tutvuda mujal kui majanduskomisjoni ruumis. Seetõttu ei ole võimalik nende analüüsimisse kaasata ka Riigikogu fraktsioonide nõunikke,” sõnas Ken-Marti Vaher.

Tema hinnangul solvab selline asjade käik parlamendi väärikust ning peaminister Andrus Ansip peaks selle olukorra kiiresti lahendama, sest juba homme seisab Riigikogus ees raudtee taasriigistamise otsuse arutamine.

Samuti on küsitav see, et Edgar Savisaar on tunnistanud konfidentsiaalseks ka enda poolt Riigikogu liikme Helir-Valdor Seederi kirjalikule küsimusele saadetud vastuse.

„Kirjaliku küsimuse esitamine ministrile on üks peamisi seaduses ette nähtud parlamentaarse kontrolli vorme. Kui ministrid hakkavad vastuseid salastama, ei ole maksumaksjatel võimalik teada saadagi, milliseid kohustusi ministrid riigile võtavad,” lausus Helir-Valdor Seeder.

Vaher juhib Andmekaitse Inspektsiooni tähelepanu sellele, et taasriigistamislepingu ja selle lisade asutusesiseks kasutamiseks tunnistamisega on rikutud avaliku teabe seadust, mis keelab tunnistada asutusesiseseks kasutamiseks andmeid teabevaldaja varaliste kohustuste kohta.

Seda seetõttu, et lepinguga võetakse riigile reaalseid varalisi kohustusi. Konfidentsiaalsuskohustuse ning juurdepääsupiirangute seadmise lubatavuse osas on kahtlusi avaldanud ka Justiitsministeerium.

Tagasiside