Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

IRLi riigikogu fraktsioon andis riigikogus menetlusse arupärimise, milles nõutakse majandus- ja taristuminister Urve Palolt selgitusi valitsuse plaani kohta vähendada teede rahastamist.

Arupärimise üle andnud Riigikogu liikme Aivar Koka sõnul plaanib valitsus kaotada seni teede rahastamisel kehtinud põhimõtte, millega suunatakse 75% kütuseaktsiisina laekunud vahenditest teede korrashoiuks.

„See tähendab, et kui praegu on teedeehituse eelarve mingisuguse maksuga garanteeritud, siis tulevikus sõltub see valitsuse tahtest või selle puudumisest. Teehooldusest kaob vajalik järjepidevus ning seetõttu sünnivad asfaldiaugud ja põlistuvad tolmupilved väiksemate teede ääres elavate inimeste koduaedades,“ ütles Kokk, kelle sõnul on kahetsusväärne, et teeaukude lappimiseks mõeldud raha kasutatakse eelarveaukude lappimiseks.

Koka sõnul on Valitsuse äsja kinnitatud eelarvestrateegias teehoiuks kavandatud 25 miljoni euro võrra vähem raha kui näeb ette kehtiv teeseadus.

„Sellest tulenevalt küsime ministrilt, millised kavandatud teelõigud või liiklussõlmed jäävad 25 miljoni euro suuruse kärpe tõttu ehitamata või remontimata? Samuti on arusaamatu, miks teede rahastamise korraldust lõhkuva eelnõu ei esita teede valdkonna eest vastutav Palo, vaid hoopis rahandusminister Ligi,“ avas Kokk arupärimise sisu.

Koka sõnul on aastateks 2014-2020 koostatud transpordi arengukava kohaselt teedevõrk Eesti transpordisüsteemi kõige olulisem osa ning arengukava näeb ette, et aastaks 2020 peab halvas või väga halva seisukorras oleva riigimaanteede osakaal vähenema 10% võrra. Koka sõnul on selge, et väheneva rahastamise tagajärjel halveneb teedevõrgu olukord ning seetõttu tuleb ümber  teha ka arengukava.

Tagasiside