Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

IRLi riigikogu fraktsioon tegi koolieelse lasteasutuse seaduse menetlemisel ettepaneku kehtestada peredele lasteaiakohahüvitis. Hüvitist makstakse ettepaneku kohaselt lapsevanemale juhul, kui kohalik omavalitsus ei suuda tagada lapsele lasetaiakohta kolme kuu jooksul alates lasteaiakoha taotluse sisseandmisest

Riigikogu liikme Liisa Pakosta sõnul on lasteaiakohtade puudus või vabade kohtade suur kaugus kodust väikelaste vanematele suureks mureks ning pärsib võimalust ühildada pere- ja tööelu.

„IRLi poolt tehtud muudatusettepanekute eesmärk on kohustada omavalitsust leidma lapsele hiljemalt kolme kuu jooksul taotluse esitamisest koht lasteaias või alla kolmeaastasele lapsele vanema nõusolekul lastehoius ja tagama, et selle tasu ei ületaks keskmist lasteaiatasu selles omavalitsuses. Kui omavalitsus ei suuda lasteaiakohta või lapsehoidu tagada 40 minuti jalgsi või ühistransporditee kaugusel kodust, tuleb omavalitsusel maksta perekonnale lasteaiakohahüvitist,“ selgitas Pakosta.

„Lasteaiakohahüvitis on tulumaksuvabana sama suur, kui eelmisel kalendriaastal Eestis omavalitsuste poolt keskmiselt tasutud summad lasteaialapse kohta. Seega ühe lapse pealt oleks väljamakstava hüvitise suuruseks vähemalt 250 eurot kuus,“ rääkis Pakosta.

Tema sõnul on sellist praktikat edukalt kasutatud mujalgi maailmas, kuna see tagab, et kohalikud omavalitsused ka tegelikult lasteaedade pärast pingutaksid. Lapsevanematele tähendab see aga täiendavat kindlust, kuna lasteaiakoht või kompensatsioon selle puudumise korral on seadusega automaatselt garanteeritud.

Tagasiside