Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

IRLi riigikogu fraktsiooni esimees Kaia Iva kutsus homme hommikuks kokku parlamendi fraktsioonide juhid, et leida lahendus ummikseisule riigieelarve menetlemisel, mis on tekkinud riigikogu töö blokeerimise tõttu Keskerakonna poolt.

„Oluline on leida tekkinud  olukorrale lahendus, et jätkata tavapärase töökorraldusega, sest järgmise aasta riigieelarve on vaja enne aasta lõppu vastu võtta. Vastasel juhul lükkuvad mitmed olulise kaaluga otsused, mis peaksid jõustuma järgmise aasta algusest, lubamatult edasi,“ rääkis Iva.

Iva sõnul ei ole parlamendi töö blokeerimine elektriaktsiisi langetamise ettekäändel mõistlik, sest sellega kaasneks vajadus riigieelarvet kärpida.

„Olukorras, kus uuest aastast peaks tõusma nii politseinike, päästjate kui ka õpetajate palgad, ei ole võimalik tekitada eelarvesse tulude alalaekumist. Opositsioonipoliitikud jätavad tähelepanuta, et riigikogus on juba menetlemisel taastuvenergiatasude vähendamise eelnõu, mis vähendab inimeste elektriarvet, kuid mitte riigieelarve laekumisi. On kahetsusväärne, et Keskerakond ei pea taastuvenergiatasude alandamist tähtsaks üksnes seepärast, et selle on esitanud valitsuskoalitsioon,“ ütles Iva.

Iva selgitas, et kui parlament ei jõua taastuvenergia tasusid kärpivat eelnõud selle aasta jooksul vastu võtta, lükkub selle positiivne mõju tarbija elektriarvele edasi. Samuti tähendaks eelarve vastuvõtmise takistamine Iva sõnul palgatõusu edasilükkumist olulistes valdkondades nagu haridus ja sisejulgeolek.

„Järgmisest aastast tõusevad nii päästjate, politseinike, meditsiinitöötajate ja õpetajate palgad. Samuti mõjutab inimeste palganumbrit töötukindlustuse makse vähenemine 1,2 protsendipunkti võrra, mis jätab mis jätab keskmiselt igale perele 180 eurot aastas rohkem kätte.  Kõik need otsused eeldavad riigieelarve vastuvõtmist ja omavad inimeste toimetulekule suuremat mõju kui elektriaktsiisi langetamine, millega võidaks keskmine leibkond kuus alla ühe euro,“ selgitas Iva.

Iva avaldas lootust, et opositsiooniga jõutakse kokkuleppele lõpetada riigikogu töö blokeerimine, et riigikogu saaks tööd normaalselt jätkata ja riigieelarve saaks õigel ajal vastu võetud.

Tagasiside