Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu võttis täna ühehäälselt vastu avalduse, millega avaldatakse tunnustust Eesti kodanikele, kes on seisnud Eesti riikliku iseseisvuse taastamise eest ning võidelnud Eestit okupeerinud totalitaarsete režiimide vastu.

Eelnõu algatajate nimel ettekandega esinenud Marko Mihkelsoni (IRL) sõnul on tänase avalduse puhul tähenduslik, et selle vastuvõtmine toimus konsensuslikus õhkkonnas.

„Eesti riigil on suur moraalne auvõlg, mille kustutamist on oodatud juba pikki aastaid. Pole kahtlust, et iga riigi kohuseks on mäletada ja tunnustada neid, kes on tema eest võidelnud, riskinud ja kannatanud. Eesti on ühel või teisel viisil mälestanud vabaduse eest langenuid, kuid kuni tänaseni pole Riigikogu tunnustanud inimesi, kes on seisnud Eesti riikliku iseseisvuse taastamise eest,“ rääkis Mihkelson.

Tema sõnul osutas Eesti rahvas vastupanu nii Saksa kui ka Nõukogude okupatsioonidele. „Eesti rahvas soovis Eesti riikliku iseseisvuse taastamist, mistõttu oli Eesti kodanike võitlus okupatsioonivõimude vastu nii relvastatud kui relvitu vastupanu vormis. Eesti riigi kohus on austada igavesti oma vabadusvõitlejaid“ ütles Mihkelson.

Mihkelsoni sõnul lähtuti avaldust tehes Eesti Vabariigi põhiseadusest ja tõsiasjast, et Teises maailmasõjas okupeeritud Eesti Vabariigi õiguslik järjepidevus ei katkenud.

IRLi esimees Urmas Reinsalu aga märkis avalduse vastuvõtmisel peetud kõnes, et Eesti vabaduse taastamise eest võidelnute tunnustamine ei lõppe tänase avaldusega, vaid jätkub. „Loodan, et juba lähiaastail avame ühiselt Islandi väljakul vastupanuvõitluse mälestusmärgi,“ ütles ta.
 

Tagasiside