Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

„Rahandusministri ausad vastused näitavad, et raudtee natsionaliseerimine teise poole küsitud hinnaga on ette võetud varjamaks seda, et Edgar Savisaar on riigi huve kahjustava käitumisega pannud valitsuse sundseisu,” ütles Indrek Raudne.

Aivar Sõerd tunnistas täna Riigikogu infotunnis, et raudtee taasriigistamist ei saa vaadata tausta arvesse võtmata. Rahandusministri sõnul on riiki ähvardamas suured nõuded – pooleli on vaidlus investeeringute kaitse üle Washingtoni vahekohtus, kus BRS-i nõudesumma riigi vastu on koguni 5,3 miljardit krooni.

Kohtus on ka vaidlus seoses sellega, et majandusminister on jätnud Eesti Raudtee majandusaasta aruanded kinnitamata, mille tõttu nõuab BRS riigilt 117 miljonit krooni hüvitist.

Riigil on BRS-i vastu aga vaid üks kohtus vaieldav nõue, mille suurus on 53 miljonit krooni. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi teatel on mõlemad lepingupooled lubanud raudtee taasriigistamise korral loobuda kõigist vastastikustest nõuetest.

„Kogu ministriksoleku aja on Savisaar tegelenud Eesti Raudteele kahju tekitamisega oma sponsorite huvides ning tõmmanud nii riigile kaela kahjunõuded, millest nüüd raudtee aktsiaid hingehinnaga tagasi ostes lahti loodetakse saada. Savisaare ministriksolek läheb riigile maksma vähemalt 500 miljonit krooni,” lausus Raudne.

Riigikogu liige Helir-Valdor Seeder sõnas, et hirmutav on ka rahandusministri ülestunnistus selle kohta, et Eesti Raudtee äriplaan valmib alles 2007. aasta mais. „Valitsus ostab seega raudteed teadmata, mida sellega peale hakata,” ütles Seeder.

Endiselt ei ole Riigikogu liikmetel võimaldatud tutvuda konfidentsiaalseks tunnistatud raudtee taasriigistamise lepinguga. Eelmises infotunnis lubas peaminister Andrus Ansip, et kõikidele Riigikogu liikmetele on lepingute sisu kättesaadav ja see ei ole kuidagi mingisuguse konfidentsiaalsusklausliga kaitstud.

Palvele saata lepingu tekst vastas minister Edgar Savisaar eile suure hilinemisega ametkonnasiseseks kasutamiseks salastatud kirjaga jättes lepingu teksti Riigikogu liikmetele edastamata. „Kommentaarid on siin liigsed,” ütles Seeder.

 

Tagasiside