Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

IRLi fraktsioon andis täna riigikogus menetlusse perekonnaseaduse muutmise eelnõu, mille eesmärgiks on faktilises kooselus olevatele inimeste õiguste parem kaitse. IRLi fraktsiooni esimehe Urmas Reinsalu sõnul tuleb kaitsta abielu ja mitte luua selle kõrvale sarnaseid institutsioone kooselu registreerimiseks, mis pihustavad laiali abielu tähenduse.

„IRLi täna menetlusse antud eelnõu  eesmärk on anda püsivalt koos elavatele inimestele mõistlik võimalus kaitsta oma õigusi kooselu käigus soetatud varaga seoses ka juhul, kui nad ei ole abielus. Muudatused annavad inimestele tagatise, et lahkumineku korral on kummalgi õigus oma osale kooselu vältel omandatud vallas-  ja kinnisvarast. Samuti reguleerib eelnõu kooseluga seonduvad ülalpidamiskohustusi,“ rääkis Reinsalu.

„Eestis elab 170 tuhat inimest abieluvälises kooselus. Nende inimeste ja nende laste õiguste paremaks kaitseks on kõige efektiivsem täiendada perekonnaseadust, sest see kohaldub kõigile faktiliselt koos elavatele inimestele,“ ütles Reinsalu.

Reinsalu sõnul on eelmisel nädalal riigikogus menetlusse antud kooseluseaduse eelnõu deklaratiivne ega anna abieluväliselt koos elavatele inimestele automaatselt ühtegi tagatist oma õiguste kaitseks, vaid eeldab selleks eelnevalt kooselu registreerimist. Selle eelnõu tegelik eesmärk on tema sõnul samasooliste perekonna seadustamine.

„Eestis on olemas abielu institutsioon. Ma ei pea mõistlikuks hakata selle kõrvale kunstlikult tekitama teisenimelisi alternatiivseid lahendusi kooselu registreerimiseks. Ka ei toeta IRL samasooliste kooselu seaduslikku reguleerimist abielusarnaste institutsioonide kaudu,“ lõpetas Reinsalu.

Tagasiside